PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak polskie regiony wykorzystują środki z RPO

  • pt    14 marca 2018 - 15:34
Jak polskie regiony wykorzystują środki z RPO
Województwo opolskie najskuteczniej sięga po unijne środki (fot. UMWO)

Liderem w wydatkowaniu unijnych dotacji jest województwo opolskie, gdzie realizacja celu to na 8 marca 102 procent. Na podium stoją także województwa dolnośląskie oraz podkarpackie. Zwraca uwagę i niepokoi duże zróżnicowanie między poszczególnymi regionami. Podlaskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, gdzie zrealizowano poniżej 50 proc. celów, są zagrożone utratą części środków.
  • Do 8 marca 2018 r. regiony certyfikowały 2,7 mld euro, co stanowi średnio 62 proc. celu.
  • Niepokojąco sytuacja przedstawia się w województwach podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.
  • W ocenie Ministerstwa Rozwoju jeśli nie nastąpi znaczna poprawa certyfikacji niektóre regiony mogą utracić część środków z UE.

Rok 2018 jest czwartym rokiem realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020. Minęliśmy więc już półmetek tego okresu programowania. W 2017 r. w większości programów regionalnych odnotowano znaczące przyrosty poziomu zakontraktowanych środków, co daje nadzieję na przyspieszenie w wydatkowaniu.

Grafika: Wkład UE w złożonych wnioskach o płatność jako % alokacji

Jak komentuje Ministerstwo Rozwoju, oznacza to, że instytucje zarządzające powinny na tym etapie silnie skoncentrować się na płatnościach w projektach i sprawnej certyfikacji wydatków do KE.

Wkład UE w zatwierdzonych wnioskach o płatność składanych przez beneficjentów wynosi 12,6 mld zł, co stanowi średnio 9,7 proc. środków dostępnych w RPO na lata 2014-2020.

Czytaj też: Najbiedniejsze województwa nie dostaną mniej pieniędzy?

Jak informuje MR, liderem w wydatkowaniu jest województwo opolskie. Za nim znajdują się województwa dolnośląskie oraz podkarpackie. - Jednocześnie obserwujemy duże zróżnicowanie między poszczególnymi regionami. W porównaniu z liderem ponad dwukrotnie niższy wskaźnik finansowy identyfikujemy w województwach podlaskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim – komentuje Resort Rozwoju.

Grafika: Aktualna realizacja celu n+3

Wnioski o płatność beneficjentów przekładają się na poziom certyfikacji wydatków do KE. Jest to bardzo istotny proces z uwagi na ustanowione w programach minimalne kwoty wydatkowania na każdy rok (rok n). Jak podkreśla MR, kwoty te należy zadeklarować do KE najpóźniej w ciągu trzech kolejnych lat (n+3) - stąd powszechnie stosowana nazwa zasady automatycznego anulowania zobowiązań: zasada n+3.

Ważnym elementem tej zasady jest realne ryzyko utraty środków.

- Jeśli Instytucja Zarządzająca Z w roku n+3 certyfikuje kwotę mniejszą niż roczna transza środków alokowanych w roku n, bezpowrotnie traci wartość różnicy – wyjaśnia Resort Rozwoju.

Zasada n+3

W 2018 r. po raz pierwszy wszystkie RPO będą objęte zasadą n+3. Dla wszystkich RPO łącznie cel n+3 na koniec 2018 r. wynosi 4,3 mld euro dofinansowania UE. Do 8 marca 2018 r. regiony certyfikowały 2,7 mld euro, co stanowi średnio 62 proc. celu, jednak i na tym poziomie wdrażania zauważalne jest duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi RPO.

Województwo opolskie osiągnęło już minimalny poziom certyfikacji, niezbędny w celu uniknięcia utraty środków. Bliskie osiągnięcia celu n+3 są również województwa: wielkopolskie (85% celu) oraz dolnośląskie (81%). Najbardziej niepokojąco sytuacja przedstawia się w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim, gdzie aktualny poziom certyfikacji nie przekracza 50 proc. celu n+3.

- Jeśli w tych regionach w najbliższych miesiącach nie nastąpi znaczące przyspieszenie certyfikacji wydatków, ryzyko utraty części środków będzie bardzo wysokie – ocenia MR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.