PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak przygotować się do przyszłego budżetu UE?

  • wnp.pl    2 listopada 2012 - 13:00
Jak przygotować się do przyszłego budżetu UE?

Beneficjenci, którzy myślą o skorzystaniu z unijnych funduszy w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020, powinni już rozpoczynać przygotowywanie swoich projektów - mówi Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.
Na lata 2007-2013 Polsce przyznano z eurobudżetu 67,3 mld euro. Jak wylicza Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, środki unijne zwiększały od 2007 roku polski PKB o ok. 0,7 pkt. proc. rocznie. Dzięki nim tylko do końca sierpnia br. powstało 250 tys. miejsc pracy, ale też dzięki nim w dużym stopniu zachowaliśmy status zielonej wyspy.

Można też zakładać, że mimo toczących się negocjacji budżetu unijnego na lata 2014-2020 oraz wielu znaków zapytania co do jego wielkości i struktury, rola pomocy unijnej dla polskiej gospodarki będzie istotna co najmniej do końca dekady. Realnie oceniając, Polska może otrzymać porównywalnej wielkości pomoc finansową netto co w bieżącej perspektywie finansowej.

Czytaj też:Niech Unia pospieszy się z programami

Wiadomo już natomiast, że zmienią się i priorytety wydatkowanych środków, i szereg kryteriów ich przyznawania. Dlatego istotne jest, aby do nowej alokacji dobrze przygotowała się zarówno polska administracja rządowa, jak i potencjalni beneficjenci, tj. samorządy i sektor prywatny. Zadanie jest o tyle ułatwione, że Komisja Europejska opublikowała już "warunkowości ex ante", czyli m.in. nowe kryteria przyznawania dofinansowania.

Z pewnością większe szanse będą miały inwestycje starannie przygotowane, zarówno pod względem strategicznym, merytorycznym jak i formalnym.

- Szczególną uwagę będziemy zwracać na jakość projektów, czyli ich realny wpływ na gospodarkę, rynek pracy oraz szansę realizacji, podkreśla wiceminister. - Od początku dyskusji nad przyszłością polityki spójności podkreślamy, że najważniejsze są wyniki i uzasadnienie ekonomiczne.

Dlatego dofinansowanie będzie skoncentrowane na inicjatywach, które przyniosą oczekiwany efekt mnożnikowy, czyli trwałe korzyści gospodarcze, osiągane także po zakończeniu realizacji projektów.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ewa, 2012-11-02 14:46:16

    To ciekawe - jak przygotować projekt nie znając założeń? Taką ciemnotę to można wciskać tym, którzy nie mają o pisaniu projektów pojęcia...