PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak regiony poradziły sobie z dzieleniem unijnej kasy

  • PAP/Rzeczpospolita    17 czerwca 2014 - 08:22
Jak regiony poradziły sobie z dzieleniem unijnej kasy

Na finiszu realizacji programów regionalnych na lata 2007-2013 Pomorskie najsprawniej radzi sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy.
Jak donosi "Rzeczpospolita", polskie województwa z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 otrzymały na regionalne programy operacyjne łącznie 17,2 mld euro. Ich wykorzystanie wkracza w decydującą fazę, bo marszałkowie muszą je wydać do końca 2015 r. Środki niezagospodarowane trzeba będzie zwrócić Komisji Europejskiej.

Z danych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z 31 maja, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że pierwszym i na razie jedynym regionem, który rozdzielił już wszystkie euro ze swego programu operacyjnego, jest Pomorze.

Na drugim miejscu jest Łódzkie, które rozdysponowało 99,1 proc. swojej puli, a na trzecim Opolskie - 99 proc. Na przeciwnym biegunie listy znalazły się Kujawy - 85,3 proc. - oraz Zachodniopomorskie - 89,4 proc. Średnia dla regionów to 94,1 proc.

"Wyniki regionów są dobre, ale żeby mogły wykorzystać wszystkie pieniądze, nie tracąc ani jednego euro, muszą zawrzeć umowy na nieco więcej niż 100 proc. środków, którym dysponują" - mówi Jerzy Kwieciński, ekspert Business Centre Club, wcześniej wiceminister rozwoju.

Czytaj też: Tyle unijnej kasy wydaliśmy w perspektywie 2007-2013 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.