PARTNER PORTALU
 • BGK

Jaka będzie przyszłość polityki spójności UE?

 • Katarzyna Walterska    13 października 2017 - 12:00
Jaka będzie przyszłość polityki spójności UE?
Otwarte pozostaje pytanie, czy po 2020 r. z polityki spójności będzie finansowana budowa infrastruktury. (fot. GDDKiA)

Polska powinna już teraz walczyć na forum Unii Europejskiej o przyszłość polityki spójności po 2020 roku, gdy skończy się obecna perspektywa finansowa. Dotychczasowe doświadczenia i opinie ekspertów unijnych pokazują, że pieniądze wykorzystywaliśmy bardzo dobrze, szczególnie w obszarze wyrównywania społecznych dysproporcji np. wschodnich regionów kraju.




• Na lata 2014-2020 w ramach unijnej polityki spójności zaplanowano dla Polski 82,5 mld euro, czyli ok. 349 mld zł.

• Fundusze unijne wspierają rozwój gospodarczy i społeczny pięciu województw Polski Wschodniej.

• Na forum Unii Europejskiej rozpoczęła się dyskusja, co dalej po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej.

Zdaniem Wolfganga Muncha, dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej, Polska pokazała w latach 2007-2013, szczególnie jej wschodnie obszary, jak dobrze funkcjonuje polityka spójności. Z sukcesem wynegocjowała także fundusze na lata 2014-2020.

- Polityka spójności miała gigantyczny wpływ na Polskę. Zwiększyła jej PKB o 5,6 proc. W ciągu ostatniej dekady 400 tys. małych i średnich przedsiębiorstw dostało wsparcie, utworzono milion miejsc pracy - wylicza Wolfgang Munch.

Nowe priorytety

Polska Wschodnia jest szczególnie zainteresowana tym tematem, bo to tutaj fundusze unijne znacząco pomogły w wyrównaniu społecznych dysproporcji. Czy myśląc o perspektywie roku 2020 Polska i województwo podlaskie oraz pozostałe województwa we wschodniej Polsce powinny się martwić?

- W pewnym sensie tak. Pojawiły się nowe priorytety i państwa członkowskie oczekują, że będą one finansowane z budżetu - mówi Nicolas Brookes, dyrektor do spraw polityki regionalnej w Konferencji Peryferyjnych Regionów Nadmorskich Europy. - Już teraz wiadomo, że budżet będzie finansował politykę obronną UE. Podano nawet kwotę - 1,5 mld euro rocznie w okresie siedmiu lat. 

- Pamiętajmy, że obecnie 93 mld euro przeznacza się na współpracę terytorialną. Takich priorytetów będzie więcej, będzie więcej środków na migracje. Prawdopodobnie będzie też budżet dla strefy euro. Czy jest to zagrożenie dla polityki spójności? Tego nie wiem, ale to jest element, który budzi obawy - ocenia Brookes.

W lipcu opublikowano ważny raport, który porusza przyszłość perspektywy po 2020 i dotyczy programów badawczych. Zakłada powiększenie kwoty na ten cel z 17 mld do ponad 130 mld euro. Inna sprawa - szczególnie interesująca z punktu widzenia Polski - czy polityka spójności będzie nadal finansowała budowę infrastruktury.

- Z tego co wiem, UE nie chce usuwać takiej możliwości, ale uważam, że jest to coś, o co trzeba zapytać - zaznacza Brookes.

- Musicie przekonać Komisję Europejską i pokazać, że wasze propozycje są zgodne z tym, co akceptuje Parlament Europejski w kwestiach budżetowych. Wasza polityka inwestycyjna powinna mieć cel, który jest zgodny z wizją Europy - mówi Wallis Goelen Vandebrock, kierownik działu ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej.







×
KOMENTARZE (3)

 • qwasyx, 2017-10-16 10:18:31

  Zakrecic kurek to jest to co Europa moze zrobic dla Polski i polakow, albo politycy zmienia nastawienie do Europy! Eropa to nie znaczy tylko brac... ZAKRECIC KUREK!
 • artmetic ekonsulting, 2017-10-15 05:53:48

  Dotacje unijne dla firm, profesjonalne biznesplany: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • Gniewomir , 2017-10-13 16:32:04

  Program wyrownywania szans regionów powinien dotyczyć regionów słabiej rozwiniętych a nie li tylko wschodniej Polski. Województwo Zachodniopomorskie jest nie mniej uposledzone infrastrukturalnie i rozwojowo jak województwa że ściany wschodniej.