PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaki będzie Kontrakt dla Pomorza Zachodniego?

  • bad    4 sierpnia 2014 - 19:49
Jaki będzie Kontrakt dla Pomorza Zachodniego?

- Obecnie proponujemy listę 62 kluczowych dla naszego województwa przedsięwzięć, które szczegółowo prezentujemy w projekcie stanowiska Zarządu Województwa – powiedział Marcin Szmyt z zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.
- Dzisiejsze spotkanie to okazja, by raz jeszcze wspólnie pochylić się nad proponowanym kształtem Kontraktu terytorialnego dla Pomorza Zachodniego. Stanowisko do Kontraktu, które budujemy od końca 2012 roku, wzbogacają uwagi i sugestie zgłaszane przez naszych regionalnych partnerów. Tym bardziej zachęcam do udziału w konsultacjach, które trwać będą do 22 sierpnia - zachęcał wicemarszałek Andrzej Jakubowski otwierając konferencję konsultacyjną.

Czytaj też: Pomorze przedstawiło projekty do Kontraktu Terytorialnego

Jednocześnie poinformował, że równolegle do szczecińskich konsultacji trwają podobne w Warszawie. - Dziś marszałek województwa Olgierd Geblewicz dyskutuje o zachodniopomorskim Kontrakcie z wiceministrem rozwoju i infrastruktury Adamem Zdziebło - przekazał.

W poniedziałek, 4 sierpnia br., w Szczecinie odbyła się konferencja poświęcona projektowi stanowiska zarządu województwa do Kontraktu terytorialnego oraz prezentacji kluczowych dla rozwoju regionu w perspektywie do roku 2020 celów i przedsięwzięć, zawartych w tym dokumencie.

- W budowanie Kontraktu terytorialnego zaangażowani byli wszyscy, którym leży na sercu dobro Pomorza Zachodniego - akcentował wicemarszałek Andrzej Jakubowski.

Przypomniał, że projekt stanowiska zarządu województwa jest kolejnym elementem procesu konsultacji, które zostaną zamknięte 22 sierpnia. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to najdalej do grudnia br. powinny zakończyć się negocjacje z rządem - mówił marszałek.

Po krótkim słowie wprowadzającym wicemarszałek Jakubowski przekazał mikrofon dyrektorowi Marcinowi Szmytowi z Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego, który omówił założenia i proces tworzenia Kontraktu terytorialnego.

- Z takim mechanizmem i w takiej skali nie mieliśmy do tej pory do czynienia - podkreślił dyrektor Szmyt. Przedstawiając krótki rys historyczny, przypomniał, że początkowa lista projektów priorytetowych liczyła 39 pozycji, a analizie pod kątem potencjalnej wagi dla budowania regionalnego stanowiska poddano ponad 190 propozycji projektów!

- Obecnie proponujemy listę 62 kluczowych dla naszego województwa przedsięwzięć, które szczegółowo prezentujemy w projekcie stanowiska zarządu województwa - mówił Marcin Szmyt, zwracając przy tym uwagę na to, że równolegle nad własną listą pracuje Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury.

- Jesienią siądziemy do negocjacji, w trakcie których będziemy przekonywać stronę rządową do naszej wizji rozwoju Pomorza Zachodniego - tak o tym właśnie procesie mówił wcześniej marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wystąpienie dyrektora Marka Orszewskiego z wydziału zarządzania strategicznego poświęcone było szczegółowym zapisom Kontraktu terytorialnego. Zaznaczył, że wyspecyfikowane w stanowisku 4 cele, a tym samym obszary wsparcia i konkretne przedsięwzięcia, to efekt łącznej aplikacji strategicznych dokumentów krajowych i unijnych.

- Nie tracimy z pola widzenia innych celów niż te wymienione w Kontrakcie. Będziemy je realizować korzystając z innych mechanizmów, jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne lub Kontrakty samorządowe - oznajmił dyrektor Orszewski.

Wyjaśniając skomplikowane zależności pomiędzy interwencją z poziomu krajowego, a tą z poziomu regionalnego, dodał, że w drugiej połowie sierpnia Komisja Europejska powinna odesłać projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 ze swoimi uwagami. Uwagi do RPO mogą mieć wpływ również na układ przedsięwzięć ujęty w stanowisku do Kontraktu.

W spotkaniu konsultacyjnym wzięli udział reprezentanci samorządów lokalnych Pomorza Zachodniego oraz przedstawiciele regionalnych instytucji i poszczególnych środowisk. Byli wśród nich wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko, włodarze miast i gmin z obszaru województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.