PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Olbrycht: W przypadku cięcia budżetu UE, grozi nam wyjście z Unii

 • Bartosz Dyląg    6 marca 2018 - 12:09
Jan Olbrycht: W przypadku cięcia budżetu UE, grozi nam wyjście z Unii
Miasta nie poradzą sobie ze smogiem - uważa Jan Olbrycht. Fot. janolbrycht.pl

Szanse na utrzymanie dotychczasowego finansowania unijnego na poziomie europejskim są duże - uważa poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.
 • Zdaniem Jana Olbrychta w przyszłym roku okaże się, ile środków Polska dostanie z UE, pewne wnioski na ten temat będzie może wyciągać już w 2018 r.
 • Według Jana Olbrychta drastyczne obcięcie Polsce pieniędzy z UE znacznie zwiększy niebezpieczeństwo wyjścia naszego kraju z UE.
 • Miasta nie poradzą sobie ze smogiem, choćby włożyły w to ogromne pieniądze, których zresztą nie mają – twierdzi europoseł.
 • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia musi wywołać mechanizmy współpracy, synergii, współdziałania, wspólnego planowania, ograniczania kosztów. Inaczej nie sprawdzi się – uważa Jan Olbrycht.

Ponad 3 tys. osób podpisało się pod petycją do instytucji UE, aby utrzymać finansowanie unijne na dotychczasowym poziomie, także po 2020 r. Pan jest w tym gronie, a więc wierzy, że to się uda.

Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego: – Oczywiście. Pamiętajmy jednak, że chodzi o utrzymanie finansowania na poziomie europejskim. Na razie nie ma mowy o kopertach narodowych. Uważam, że szanse są duże, jednak wymaga to zmiany sposobu myślenia rządów.

W którym kierunku?

– Rządy narodowe będą musiały zmienić podejście i zwiększyć swój wkład finansowy w budżet Unii. Parlament Europejski o to walczy i uważa, że to jest możliwe.

Jaka jest szansa, że Polska nie dostanie mniej środków, jeśli uda się wywalczyć finansowanie na dotychczasowym poziomie w wymiarze całej Unii?

– Nawet jeśli europejska pula będzie taka jak dzisiaj, to nie unikniemy dyskusji pomiędzy państwami członkowskimi, na co te pieniądze przeznaczyć. Przy dzisiejszym podejściu polskiego rządu szanse na przekonanie innych partnerów do współfinansowania polityk w obecnym kształcie wyglądają bardzo marnie. Mam jednak nadzieję, że do czasu tych rozmów podejście do Unii Europejskiej czy prawa zmieni się w Polsce.

Czytaj też: 788 mln euro z Funduszu Spójności na budowę dróg w Polsce

To znaczy do kiedy?

– W tej chwili walczymy o europejski poziom finansowania i zajmie to nam najbliższe miesiące. Równolegle będzie się toczyła dyskusja o kopertach narodowych.

Powiedzmy sobie jednak jasno, że tu nie chodzi tylko o pieniądze na politykę spójności. Mówimy także o pieniądzach na rolnictwo, dużą infrastrukturę transportową etc. Najistotniejsze jest więc to, ile wpłynie do Polski z różnych polityk i różnych funduszy. Takie rozmowy będą toczyły się w drugiej połowie tego roku.

Czytaj też: Jerzy Kwieciński: Każda złotówka z UE, którą przeznaczamy na inwestycje, generuje 62 grosze nakładów krajowych

Ostateczne decyzje zapadną przypuszczalnie w przyszłym roku, pytanie, czy przed czy po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pewne wnioski co do poziomu finansowania w przypadku naszego kraju będzie można wyciągnąć wcześniej.×
KOMENTARZE (4)

 • Rebus, 2018-03-07 08:40:15

  To już dawno było do przewidzenia, że kacza mafia wszystko rozmontuje.
 • szambonurek, 2018-03-06 15:29:00

  Czyli sprawa jest jasna...jesteśmy tak tylko dla kasy...która podtrzyma obecny bezrząd......
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-06 14:52:36

  Do rafal: W jakim kierunku Pan zmierza?