PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednym głosem za Polską Wschodnią

  • AW/mrr.gov.pl    29 czerwca 2011 - 10:19
Jednym głosem za Polską Wschodnią

Minister Elżbieta Bieńkowska oraz pięciu marszałków województw Polski Wschodniej podpisało w środę list intencyjny określający zasady współpracy przy aktualizacji "Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020". To pierwszy tak mocny głos w dyskusji o przyszłości tego makroregionu.
Opracowanie nowej "Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020", opartej o jasno określone priorytety oraz spójnej ze strategią UE – „Europa 2020” jest konieczne do negocjacji nowych warunków wsparcia dla tego makroregionu - podkreśla ministerstwo rozwoju regionalnego.

Inicjatywa odnowienia "Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020" łączy wysiłki ministerstwa rozwoju regionalnego i samorządów regionalnych w określeniu nowych wyzwań i kierunków działań rozwojowych dla tego obszaru. Stanowi przykład współpracy pomiędzy administracją rządową i samorządową przy realizacji istotnego projektu rozwojowego. Strategia dotyczy województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warminśko-mazurskiego.

Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce w siedziebie Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

Dom Polski Wschodniej powstał w celu pogłębienia współpracy i koordynacji działań pięciu przedstawicielstw regionalnych w Brukseli.
Główne zadania Domu to: reprezentowanie interesów regionów przed instytucjami europejskimi,  monitorowanie działań podejmowanych przez instytucje europejskie w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów regionów, informowanie podmiotów w regionach o możliwościach aplikowania po środki w ramach Programów Wspólnotowych, promowanie Polski Wschodniej w Brukseli i w innych regionach Unii Europejskiej, lobbowanie na rzecz projektów złożonych w Brukseli przez władze samorządowe i instytucje z Polski Wschodniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Realista, 2011-06-29 15:03:49

    Artykuł jest bardzo ogólnikowy,z którego nic konkretnego nie wynika.Podejrzewam,że tu chodzi o miasta wojewódzkie,a pozostałe miasta niech czekają na resztki jeśli dostaną.