PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeremie 2: Wielkopolska stawia na inteligentne specjalizacje

  • aw/PAP    20 marca 2018 - 16:05

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w Poznaniu umowę z pośrednikiem finansowym ws. wdrażania Instrumentu Finansowego Poręczenie w ramach projektu Jeremie 2. Projekt jest współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
  • Jak podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w najbliższym czasie w Wielkopolsce planuje się podpisanie kolejnych kontraktów z pośrednikami finansowymi.
  • Projekt Jeremie 2 to kontynuacja Inicjatywy Jeremie wdrażanej w perspektywie unijnej 2007-2013, w ramach którego realizowane jest wsparcie zwrotne.

Przemysław Cieszyński, członek zarządu będącego menedżerem funduszu funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego podpisał we wtorek (20 marca) w Poznaniu umowę z Krzysztofem Dylikowskim, prezesem zarządu Poznańskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Dysponując kwotą 6,5 mln zł Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych udzieli blisko 25,5 mln zł poręczeń stanowiących zabezpieczenie kredytów, pożyczek oraz umów leasingowych o wartości prawie 32 mln zł.

Udostępnione środki będą przeznaczone m.in. na wsparcie przedsięwzięć w obszarze inteligentnych specjalizacji, a także na inwestycje realizowane przez nowo utworzone przedsiębiorstwa. Wielkopolskie firmy będą mogły ubiegać się o poręczenia w kwocie do 2 mln zł, stanowiące nawet 80 proc. wartości kredytu. Jak podkreślono w komunikacie, będą one dostępne na preferencyjnych warunkach cenowych.

"Wielkopolska jest jednym z pierwszych regionów w Polsce, w którym przedsiębiorcy skorzystają z nowego poręczenia unijnego. Poszerzamy w ten sposób ofertę wsparcia, finansując projekty innowacyjne i inwestycje firm funkcjonujących na rynku od niedawna" - powiedział Przemysław Cieszyński.

Maciej Sytek z Zarządu Województwa Wielkopolskiego powiedział we wtorek, że podpisanie umowy "jest kolejnym kluczowym etapem dla wdrażania Inicjatywy Jeremie 2 w Wielkopolsce".

"W ramach współpracy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a wielkopolskim samorządem udało się przygotować rozwiązania i wyłonić pośredników finansowych, którzy zaoferują nowy produkt finansowy dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki preferencyjnym poręczeniom uzyskają oni dostęp do kredytów, pożyczek oraz leasingu i zrealizują przedsięwzięcia czy inwestycje, pozwalające utrzymać swoją konkurencyjność i dalej się rozwijać - powiedział.

Wielkopolska jako jeden z pierwszych regionów udostępniła finansowanie o charakterze zwrotnym ze środków Unii Europejskiej w obecnym okresie programowania. Współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na podstawie zawartej Umowy o finansowanie Funduszu Funduszy pozwoli przeznaczyć co najmniej 607 mln zł na wsparcie wielkopolskich przedsiębiorstw w ramach WRPO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.