PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeremie i Jessika mają węża w kieszeni

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 września 2011 - 07:03
Jeremie i Jessika mają węża w kieszeni

Do samorządów i firm trafiła niewielka część unijnych pieniędzy na preferencyjne pożyczki.
Świadczą o tym dane o wykorzystaniu pieniędzy z dwóch unijnych inicjatyw: Jeremi (preferencyjne pożyczki i poręczenia dla firm) oraz Jessica (kredyty na miejskie projekty rewitalizacyjne samorządów, firm czy szkół wyższych) – pisze „Rzeczpospolita”.

Do połowy 2011 r. do ostatecznych odbiorców (firm) z Jeremiego, który jest wdrażany w sześciu regionach (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) trafiło ledwie 98,1 mln zł z 1,7 mld zł.

Czytaj też: JEREMIE wymaga zaangażowania samorządów

W przypadku Jessiki realizowanej w czterech województwach (pomorskie, śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) było to tylko 50 mln zł z 947 mln zł. To efekt jednej umowy. Pieniądze pozyskała Goplana MGC Inwest. Pożyczyła 50 mln zł na rewitalizację poprzemysłowych obiektów fabryki Goplana i Metalplast w Lesznie. Choć potem po środki z Jessiki sięgnęło też Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji to wykorzystanie pieniędzy jest niewielkie.

Czytaj też: Jessica za 80 mld euro ożywi nasze miasta

Eksperci uważają, że pieniądze z Jessiki niewątpliwie szybko się rozejdą, gdyż nie jest ich znowu tak dużo, a projekty, które mają być za nie realizowane to inwestycje wielomilionowe – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • e, 2011-09-29 11:45:06

    Fajny artykul. O niczym. Np. w przypadku slaskiego dopiero wybrano operatora JESSICA. Ciezko, zeby przed wyborem FROM udzielac pozyczek. Ale po co o tym pisac w taki sposob. Lepiej napisac, ze jest waz w kieszeni.