Jeremie rusza na Mazowszu

W ramach inicjatywy Jeremie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Mazowsza oraz ci, którzy dopiero myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z niskooprocentowanych kredytów, pożyczek i poręczeń.
Jeremie rusza na Mazowszu

Samorząd woj. mazowieckiego przeznaczył na ten cel 61,5 mln zł. Właśnie wybrany został menedżer Funduszu Powierniczego Jeremie na Mazowszu, który podzieli te środki. Został nim Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzisiaj umowę w tej sprawie podpisali Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa oraz Dariusz Daniluk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Jeremie to nie tylko ogromna szansa na rozwój mazowieckich firm. W kolejnej perspektywie finansowej, na lata 2014-2020, to właśnie zwrotne instrumenty finansowe mają zastąpić w dużej części dotychczasowy dotacyjny system wsparcia przedsiębiorców. Ważne jest więc nabranie doświadczenia w tym zakresie, tak abyśmy nowe fundusze unijne mogli zacząć wykorzystywać od samego początku - podkreślił marszałek Adam Struzik.

Wsparcie skierowane jest przede wszystkim do tych firm, których instytucje komercyjne nie są w stanie finansować lub wymagają od nich spełnienia dodatkowych, często zaporowych warunków. Z pomocy mogą skorzystać głównie te przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność, nie posiadają historii kredytowej lub nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

W ramach projektu przedsiębiorcom oferowany będzie wachlarz niskooprocentowanych produktów finansowych, takich jak: kredyty, pożyczki i poręczenia.

Aby otrzymać wsparcie wystarczy prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego. Otrzymane wsparcie musi być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzenia zakresu działalności firmy. Środki na pożyczki i poręczenia zostaną udostępnione MŚP w pierwszej połowie 2013 roku.

Mechanizm finansowy Jeremie polega na przekazaniu przez zarząd województwa mazowieckiego części środków z RPO WM do Funduszu Powierniczego, a następnie udostępnienie finansowania z tego źródła pośrednikom finansowym, którzy będą udzielać firmom m.in. pożyczki i poręczenia itp. na atrakcyjnych warunkach.

- Zarząd województwa zadecydował o przekazaniu do Funduszu Powierniczego Jeremie ponad 61,5 mln zł. Liczymy, że środki te będą miały wpływ nie tylko na rozwój mazowieckich przedsiębiorstw, ale także całego Mazowsza - zaznaczył Wiesław Raboszuk, członek zarządu woj. mazowieckiego.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest menedżerem Funduszu Powierniczego Jeremie w pięciu innych województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

- BGK ma unikalne doświadczenie w zarządzaniu środkami europejskimi. Łącznie ze środkami przekazanymi przez zarząd województwa mazowieckiego będziemy zarządzać pulą 1,7 mld zł, przeznaczoną w ramach inicjatywy Jeremie dla małych i średnich firm. Jesteśmy gotowi, aby sprawnie wdrożyć ten projekt na Mazowszu, które jest już szóstym województwem powierzającym nam swoje środki dla przedsiębiorców - powiedział Dariusz Daniluk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od jesieni 2009 r. BGK podpisał 89 umów z pośrednikami finansowymi na łączną kwotę 1,4 mld zł. Dzięki tym środkom pochodzącym z pięciu regionalnych programów operacyjnych wspartych zostało ponad 7 tys. przedsiębiorców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE