PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeremie rusza na Mazowszu

  • GK    17 grudnia 2012 - 12:28
Jeremie rusza na Mazowszu

W ramach inicjatywy Jeremie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Mazowsza oraz ci, którzy dopiero myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z niskooprocentowanych kredytów, pożyczek i poręczeń.
Samorząd woj. mazowieckiego przeznaczył na ten cel 61,5 mln zł. Właśnie wybrany został menedżer Funduszu Powierniczego Jeremie na Mazowszu, który podzieli te środki. Został nim Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzisiaj umowę w tej sprawie podpisali Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa oraz Dariusz Daniluk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Jeremie to nie tylko ogromna szansa na rozwój mazowieckich firm. W kolejnej perspektywie finansowej, na lata 2014-2020, to właśnie zwrotne instrumenty finansowe mają zastąpić w dużej części dotychczasowy dotacyjny system wsparcia przedsiębiorców. Ważne jest więc nabranie doświadczenia w tym zakresie, tak abyśmy nowe fundusze unijne mogli zacząć wykorzystywać od samego początku - podkreślił marszałek Adam Struzik.

Wsparcie skierowane jest przede wszystkim do tych firm, których instytucje komercyjne nie są w stanie finansować lub wymagają od nich spełnienia dodatkowych, często zaporowych warunków. Z pomocy mogą skorzystać głównie te przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność, nie posiadają historii kredytowej lub nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

W ramach projektu przedsiębiorcom oferowany będzie wachlarz niskooprocentowanych produktów finansowych, takich jak: kredyty, pożyczki i poręczenia.

Aby otrzymać wsparcie wystarczy prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego. Otrzymane wsparcie musi być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzenia zakresu działalności firmy. Środki na pożyczki i poręczenia zostaną udostępnione MŚP w pierwszej połowie 2013 roku.

Mechanizm finansowy Jeremie polega na przekazaniu przez zarząd województwa mazowieckiego części środków z RPO WM do Funduszu Powierniczego, a następnie udostępnienie finansowania z tego źródła pośrednikom finansowym, którzy będą udzielać firmom m.in. pożyczki i poręczenia itp. na atrakcyjnych warunkach.

- Zarząd województwa zadecydował o przekazaniu do Funduszu Powierniczego Jeremie ponad 61,5 mln zł. Liczymy, że środki te będą miały wpływ nie tylko na rozwój mazowieckich przedsiębiorstw, ale także całego Mazowsza - zaznaczył Wiesław Raboszuk, członek zarządu woj. mazowieckiego.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest menedżerem Funduszu Powierniczego Jeremie w pięciu innych województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

- BGK ma unikalne doświadczenie w zarządzaniu środkami europejskimi. Łącznie ze środkami przekazanymi przez zarząd województwa mazowieckiego będziemy zarządzać pulą 1,7 mld zł, przeznaczoną w ramach inicjatywy Jeremie dla małych i średnich firm. Jesteśmy gotowi, aby sprawnie wdrożyć ten projekt na Mazowszu, które jest już szóstym województwem powierzającym nam swoje środki dla przedsiębiorców - powiedział Dariusz Daniluk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Od jesieni 2009 r. BGK podpisał 89 umów z pośrednikami finansowymi na łączną kwotę 1,4 mld zł. Dzięki tym środkom pochodzącym z pięciu regionalnych programów operacyjnych wspartych zostało ponad 7 tys. przedsiębiorców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.