PARTNER PORTALU
  • BGK

JEREMIE wesprze pomorskich przedsiębiorców

  • PAP    13 grudnia 2012 - 18:42
JEREMIE wesprze pomorskich przedsiębiorców

Trzy umowy dotyczące łącznie kwoty 70 mln zł wręczyli w czwartek w Gdańsku przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) szefom dwóch pomorskich spółek, które są pośrednikami finansowymi w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Środki te wesprą rozwój firm w regionie.
Umowę na sumę 30 mln zł odebrali przedstawiciele Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o., a dwie umowy na łączną sumę 40 mln zł wręczone zostały przedstawicielom Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.

Środki Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego posłużą wsparciu pomorskich przedsiębiorców za pomocą niskooprocentowanych pożyczek. Spółka ta już wcześniej oferowała podobną pomoc w ramach inicjatywy JEREMIE: na podstawie dwóch wcześniejszych umów podpisanych z BGK wsparła ponad 500 pomorskich przedsiębiorców na łączną kwotę 28,5 mln.

Kwota 40 mln zł posłuży Pomorskiemu Regionalnemu Funduszowi Poręczeń Kredytowych do udzielania poręczeń pomocnych pomorskim przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu pożyczek bankowych. Jedna czwarta wspomnianej sumy, czyli 10 mln zł, ma posłużyć na poręczenia dla firm działających na obszarach słabych strukturalnie.

Obok dwóch firm, które odebrały w czwartek umowy, na terenie województwa pomorskiego działa jeszcze sześć innych podmiotów pośredniczących we wspieraniu przedsiębiorstw w ramach inicjatywy JEREMIE. Dotąd spółki te w ramach podpisanych 14 umów wspomogły przedsiębiorstwa na terenie województwa kwotą 198 mln zł spożytkowanych głównie na pożyczki i poręczenia.

Jak poinformowała rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego Aneta Stelmaszczyk, do końca października br. z pomocy oferowanej w ramach inicjatywy JEREMIE skorzystało blisko 1200 firm z województwa pomorskiego.

Obecny na czwartkowej uroczystości marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, poinformował, że przekazane w czwartek umowy pomogą wesprzeć działalność kolejnych 400 przedsiębiorców z terenu województwa.

Inicjatywa JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne Europejskie Zasoby dla MSP) to innowacyjny mechanizm finansowania rozwoju przedsiębiorstw, wprowadzony przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2007-2013. Umożliwia przeznaczenie części środków unijnych przyznanych państwom członkowskim i regionom UE w ramach Polityki Spójności na instrumenty zwrotnego finansowego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.