PARTNER PORTALU
  • BGK

JEREMIE wymaga zaangażowania samorządów

  • lk    23 grudnia 2010 - 15:05

O większe niż dotąd zaangażowanie kapitałowe ze strony samorządów zaapelowała Aneta Karkosz, prezes zarządu Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych - informuje gostyński magistrat.
Dwa posiedzenia SFPK miały miejsce w środę 22 grudnia 2010 r. w gostyńskim ratuszu. Obradom przewodniczyła zastępca burmistrza Gostynia Elżbieta Palka. Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych – spółka, w której największym samorządowym udziałowcem jest gmina Gostyń – przystąpił do realizacji projektu w ramach inicjatywy JEREMIE.

JEREMIE to program Komisji Europejskiej, przy współpracy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) oferujący poza-dotacyjne wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych.

Program ten odchodzi od tradycyjnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego (rewolwingowego). Zabieg ten pozwala zwiększyć absorpcję środków unijnych oraz efektywne ich użycie na rzecz rozwoju MŚP w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Wielkopolska jest w kraju liderem i należy do czołówki w UE w sięganiu po środki w ramach JEREMIE.

Mający swą siedzibę w Gostyniu SFPK znalazł się w grupie pośredników finansowych, którzy podpisali z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy o wsparcie z Funduszu Powierniczego JEREMIE Województwa Wielkopolskiego. Dzięki możliwości skorzystania przez Fudnusz z dodatkowego kapitału, przedsiębiorcy będą mogli łatwiej i na korzystniejszych warunkach uzyskiwać poręczenie kredytów. Warunkiem możliwości skorzystania z pełnego przyznanego limitu jest większe zaangażowanie finansowe samorządów.

Prezes Aneta Karkosz zasygnalizowała podczas zgromadzenia potrzebę przyjęcia dokumentu określającego założenia rozwoju funduszu na najbliższe lata, który wskaże ścieżkę do zwiększenia możliwości pomocy przedsiębiorcom poprzez sięgnięcie po pełne możliwości kapitałowe wynikające z uczestnictwa w projekcie JEREMIE. Jedną z intencji jest także określenie poziomu oczekiwanego zaangażowania kapitałowego w taki sposób, aby osiągnąć "jednakowe zasady partnerskie", czyli aby samorządy gmin o podobnej liczbie mieszkańców posiadały zbliżoną liczbę udziałów.

Czytaj też:

JEREMIE dla Dolnego Śląska 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.