PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Kwieciński: Chcemy skupić się na pobudzeniu inwestycji samorządowych

  • pt    11 stycznia 2018 - 21:15
Jerzy Kwieciński: Chcemy skupić się na pobudzeniu inwestycji samorządowych
Jerzy Kwieciński powiedział, że polska gospodarka potrzebuje teraz przede wszystkim inwestycji i to na wielu płaszczyznach (fot. PTPW)

Chcemy skupić się na pobudzeniu inwestycji samorządowych. Nasza strategia rządowa kładzie silny nacisk na inwestycje, finansowane także z pozyskanych środków unijnych - powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju w telewizji wPolsce.pl
Minister nowo powstałego resortu mówił o największych wyzwaniach, jakie czekają ministerstwo inwestycji i rozwoju.

- Najważniejszym dla mnie wyzwaniem będzie skuteczne wdrożenie naszej strategii rządowej na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - to jest nasze zobowiązanie i plan na najbliższe lata, czyli Plan Morawieckiego. To nasze ministerstwo będzie koordynowało wdrożenie tej strategii- powiedział minister.

Dodał, że polska gospodarka potrzebuje teraz przede wszystkim inwestycji i to na wielu płaszczyznach.

Czytaj też: Rekonstrukcja rządu: Było trzęsienie ziemi, będą wstrząsy wtórne

- To nasz główny priorytet. Chcemy skupić się na pobudzeniu inwestycji samorządowych. Nasza strategia rządowa kładzie silny nacisk na inwestycje, finansowane także z pozyskanych w ramach polityki spójności środków unijnych. Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki do inwestycji - w tym obszarze będziemy blisko współpracowali także z innymi resortami -  dodał.

Minister Kwieciński przypomniał, że Polska ma środki unijne, które są zapewnione w niezmiennej kwocie aż do 2020 roku, później będzie ich mniej.

Jak tłumaczył, bezpośrednią przyczyną tego będzie brexit.

- Dlatego te środki, które teraz pozyskujemy, chcemy wykorzystać je prorozwojowo, co właśnie robimy. Pieniądze publiczne wykorzystujemy jako inwestycje, a nie tylko jako wydawanie pieniędzy, bo je mamy. Kwestia jakości wydawania jest bardzo ważna, ale musimy stworzyć nowe mechanizmy finansowania inwestycji publicznych -  powiedział Kwieciński dla wpolsce.pl.

Inwestycje za unijne fundusze

Ministerstwo Rozwoju i Finansów zapowiada na ten rok ponad 700 konkursów z Funduszy Europejskich. Tylko w samym styczniu uruchomionych zostanie prawie 90 nowych naborów.
Wciąż jeszcze trwają nabory w trwających już konkursach. 40 z nich dotyczy programów ogólnopolskich, 144 programów regionalnych, a 9 programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Jak przypomina resort, jednostki samorządu terytorialnego (podobnie jak administracja rządowa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) mogą jeszcze w styczniu składać wnioski w programach regionalnych na projekty związane z ochroną środowiska.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę, rozbudowę i modernizację ośrodków edukacji ekologicznej, w tym projekty edukacji ekologicznej zlokalizowane na terenie parków krajobrazowych (woj. małopolskie); rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo (np. projektowanie szlaków turystycznych, małej infrastruktury turystycznej (woj. podlaskie); budowę, przebudowę lub modernizację budowli przeciwpowodziowych (woj. wielkopolskie) oraz opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo (dot. parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody (woj. wielkopolskie).

W dalszym ciągu samorządy mogą także składać wnioski w kilkunastu trwających konkursach z zakresu energetyki. I tak w województwie śląskim i łódzkim szansę na dofinansowanie mają inwestycje w zakresie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowej wraz z wymianą źródeł ciepła, w tym z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii.

W województwie lubuskim i dolnośląskim można składać wnioski na projekty dotyczące budowy/przebudowy sieci elektro-energetycznych, ciepłowniczych, zaś w woj. podlaskim na instalacje odnawialnych źródeł energii w instalacjach domowych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.