PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Kwieciński: Każda złotówka z UE, którą przeznaczamy na inwestycje, generuje 62 grosze nakładów krajowych

  • aw/PAP    28 lutego 2018 - 11:52
Jerzy Kwieciński: Każda złotówka z UE, którą przeznaczamy na inwestycje, generuje 62 grosze nakładów krajowych
Według ministra jedną z przyczyn odbicia w gospodarce jest przyspieszenie w funduszach unijnych (fot.PTWP)

Wszystkie silniki gospodarki pracują równo, bowiem w czwartym kwartale zeszłego roku do konsumpcji i eksportu dołączyły inwestycje - ocenił w środę (28 lutego) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
"Dane GUS pokazują, że wszystkie silniki gospodarki pracują równo. Do konsumpcji i eksportu w IV kwartale dołączyły inwestycje i to jest najlepsza wiadomość. Dwucyfrowy wynik oznacza, że inwestycyjny silnik nie tylko odpalił, ale też dostał dodatkową turbinę" - ocenił Jerzy Kwieciński.

Według niego, jedną z przyczyn odbicia jest przyspieszenie w funduszach unijnych. Poinformował, że rok 2017 zamknęliśmy z inwestycjami unijnymi o wartości 278,2 mld zł, z czego 172 mld zł to dofinansowanie UE.

"Oznacza to, że każda złotówka z UE, którą przeznaczamy na inwestycje, generuje 62 grosze nakładów krajowych" - zaznaczył minister.

Szef MIiR uważa, że teraz najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie równej pracy wszystkich trzech silników w dłuższym okresie. "Jeśli gospodarką światową nie wstrząsną nieoczekiwane turbulencje, a na to na razie się nie zapowiada, szanse na trwały, zdrowy i zrównoważony wzrost są realne" - uważa minister.

"Pozytywnie należy też odczytywać rozwój sytuacji w poszczególnych sektorach gospodarki. W 2017 r. wszystkie odnotowały wzrost. Imponujący ponad 6-proc. wzrost obserwujemy w przemyśle i handlu - a więc w dominującej części naszej gospodarki. Dobry wynik osiągnęło budownictwo, gdzie wzrost był dwucyfrowy. Choć to po części pokłosie niskiej bazy sprzed roku, to jest dobrym prognostykiem. Z kolei dwucyfrowy wzrost w sektorze transportowym przyjmujemy jako lepszy niż oczekiwaliśmy. Wszystkie te dane potwierdzają, że model rozwoju Polski, nakreślony w planie Morawieckiego, przynosi efekty" - dodał.

Zdaniem Kwiecińskiego, dobra koniunktura wpływa pozytywnie na rynek pracownika. Minister zwrócił uwagę, że w grudniu 2017 r. stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. i była niższa o 1,6 pkt. proc. w porównaniu z grudniem 2016 r. Jednocześnie obserwowany jest wzrost płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W 2017 r. wzrosło realnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach o 3,9 proc. porównując rok do roku. Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się w tym okresie o 4,5 proc. rdr. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.