PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Kwieciński: Mamy już 31,6 tys. unijnych umów inwestycyjnych na 281 mld zł

  • aw/PAP    15 lutego 2018 - 12:59
Jerzy Kwieciński: Mamy już 31,6 tys. unijnych umów inwestycyjnych na 281 mld zł
Unijne pieniądze samorządy inwestują m.in. w transport publiczny (fot. Shutterstock)

- Najwięcej funduszy europejskich - 58 mld zł - przeznaczono na wsparcie zrównoważonego transportu. Chodzi m.in. o dofinansowanie inwestycji drogowych, kolejowych czy transportu publicznego w miastach - wylicza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
  • W czwartek (15 lutego) w resorcie inwestycji i rozwoju odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu realizacji polityki spójności.
  • W obecnym rozdaniu funduszy unijnych, czyli do 2020 roku Polska ma otrzymać ponad 23 proc. wszystkich środków unijnych z polityki spójności - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
  • Dodał, że w 2017 r. polska gospodarka dostała potężne "inwestycyjne turbodoładowanie".


"Do końca 2017 roku Komisja Europejska wypłaciła Polsce 32,3 mld zł z funduszy unijnych 2014-2020. To ponad 27 proc. całej kwoty przekazane dotychczas wszystkim państwom członkowskim i jednocześnie pieniądze, które realnie napędzają gospodarkę" - informuje resort inwestycji i rozowju.

Jak tłumaczył Kwieciński "fakt, że Komisja Europejska wypłaciła nam 27 proc. kwoty przekazanej dotąd wszystkim państwom oznacza jedno: Polska sprawnie inwestuje europejskie fundusze".

Dodał, że "porównanie danych dotyczących inwestycji unijnych w Polsce na koniec 2016 i 2017 pokazuje, że w 2017 r. polska gospodarka dostała potężne inwestycyjne turbodoładowanie". "Nie mamy wątpliwości, że przełoży się to na wzrost stopy inwestycji w IV kwartale 2017 r. Spodziewamy się wyniku dwucyfrowego" - podkreślił minister.

Na co wydajemy pieniądze unijne?

W przekazanej informacji czytamy, że do końca 2017 r. pozostałych 27 krajów UE otrzymało z funduszy unijnych na lata 2014-2020 łącznie 88,5 mld zł.

Podano też, że "174 mld zł z UE uruchomiły ponad 100 mld zł pieniędzy krajowych". Polacy w 2017 roku złożyli ponad 72 tys. wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych - czytamy. Jak dodano, to o ponad 80 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W 2017 roku Polacy wnioskowali o dofinansowanie na 459,6 mld zł. "W ciągu roku wartość inwestycji z dofinansowaniem unijnym wzrosła o 143 proc., czyli o 163,9 mld zł" - podano.

Jak wynika z danych MIR, w ciągu roku wartość inwestycji, dla których inwestorzy poprosili o zwrot funduszy z UE wzrosła o 162 proc., czyli o 33,6 mld zł.

"Najwięcej funduszy europejskich - 58 mld zł - przeznaczono na wsparcie zrównoważonego transportu. Chodzi m.in. o dofinansowanie inwestycji drogowych, kolejowych czy transportu publicznego w miastach" - podało ministerstwo.

Dodano, że 32 mld zł trafiły na inwestycje MŚP, dotyczące konkurencyjności, innowacyjności i B+R (badania i rozwój). "25 mld zł zainwestowano w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Pod tym hasłem kryją się inwestycje polegające m.in. na podłączeniu do sieci ciepłowniczej czy termomodernizacji budynków" - poinformowano.

Jak wskazał resort, na ochronę środowiska, np. oczyszczanie ścieków, kanalizację czy gospodarkę odpadami, przeznaczono 12 mld zł.

Inwestycje wśród małych i średnich firm, a zwłaszcza firm rodzinnych, które zatrudniają nawet połowę pracowników w Polsce, trzeba powiązać ze sprawnym wdrażaniem środków unijnych - mówił Kwieciński.

Jak powiedział, "siedem na dziesięć firm sektora budowlanego planuje rozszerzyć swoją działalność w ciągu następnego roku, a blisko co trzecie badane przedsiębiorstwo planuje otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w ciągu roku lub dwóch".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.