PARTNER PORTALU
  • BGK

Jerzy Kwieciński powalczy w Europie o pieniądze dla Polski

  • Adam Sierak/GP    23 marca 2018 - 17:50
Jerzy Kwieciński powalczy w Europie o pieniądze dla Polski
(Fot. Flickr/KPRM)

Minister Inwestycji i Rozwoju ma zamiar odwiedzić w ciągu miesiąca stolice niemal wszystkich krajów Unii Europejskiej, zacznie od płatników netto, czyli państw, które do unijnego budżetu wpłacają więcej niż dostają Jak się dowiedzieliśmy będzie szukać sojuszników i chce przekonać jak najwięcej państw do naszej wizji podziału środków w ramach przyszłego budżetu UE.
„Trudna krucjata” – jak ją nieoficjalnie określili współpracownicy szefa resortu inwestycji - ma się rozpocząć od spotkania w Finlandii. W najbliższą środę (tj. 28 marca) Kwieciński będzie w Helsinkach.

Kolejne europejskie stolice minister ma za zadanie odwiedzić w kwietniu.

Jaki będzie skutek tego tournée? Ciężko wyrokować, ale na pewno rozmowy do łatwych nie będą należeć.

Najbliższe miesiące będą w Brukseli i stolicach europejskich zdominowane tematem nowego budżetu UE na lata 2021-27. Budżet będzie mniejszy, m.in. z powodu braku składki Wielkiej Brytanii., która wpłacała mniej więcej 12-14 mld euro każdego roku. To prawie 10 procent budżetu unijnego, więc jest to znaczący uszczerbek.

Ponadto Wspólnota Europejska ma nowe priorytety, takie jak polityka migracyjna, kwestie związane z bezpieczeństwem i obronnością, które pochłoną sporo środków. Dlatego Polska, która do tej pory należała do największych beneficjentów netto środków unijnych. W 2016 roku Warszawa dostała 7,1 mld euro więcej z unijnego budżetu niż do niego wpłaciła.

Dodatkowo nasz kraj w negocjacjach jest w trudnej sytuacji. Głównie z powodu trwającego konfliktu między Warszawą a Komisją Europejską. Urzędnicy Komisji uważają, że polskie władze dokonały niebezpiecznej ingerencji w prawo sądowe. Postrzegają ustawy o Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i sądach powszechnych za zagrożenie zasady praworządności.

Rząd dłuższy czas odpierał te oskarżenia. Zmiana nastąpiła niedawno - koalicja wyraziła chęć znowelizowania części przepisów i wprowadzi je pod obrady sejmu. To wyciągnięcie ręki do Brukseli.

Więcej o nowelizacji prawa sądowego przeczytasz tutaj: Premier: propozycje PiS spotkały się z pozytywnym zainteresowaniem Jean Claude'a Junckera

Budżet UE jest wieloletnią perspektywą finansową, w oparciu o którą działa cała Wspólnota. Środki budżetowe wykorzystywane są tam, gdzie korzystanie ze wspólnych zasobów ma większy sens niż finansowanie przez poszczególne kraje. Budżet odpowiada za usprawnienia transportu, uprawienia sieci energetycznych i połączeń komunikacyjnych pomiędzy państwami członkowskimi. Jest też ważny dla ochrony środowiska w całej Europie i zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej w skali globalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.