PARTNER PORTALU
 • BGK

Jeśli Bruksela odetnie Polskę od kasy, pięć województw ucierpi najbardziej

 • Adam Sierak, Zbigniew Konarski    10 października 2017 - 14:17
Jeśli Bruksela odetnie Polskę od kasy, pięć województw ucierpi najbardziej
Województwa Polski Wschodniej obawiają się pomysłów ograniczania unijnej polityki spójności, na zdjęciu starówka w Olsztynie (fot.:olsztyn.eu)

Innowacyjność, infrastruktura, polityka spójności – te słowa samorządowcy i przedsiębiorcy z tzw. Polski Wschodniej powtarzają jak mantrę, kiedy zapytać ich o możliwości dalszego rozwoju tego subregionu. Co się stanie jeśli te pieniądze znikną? M.in. o tym w programie gospodarczym "Sektor".
Faktem jest, że od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej województwa Polski Wschodniej, dzięki płynącym z Brukseli unijnym funduszom, wykonały ogromny skok rozwojowy, zmniejszając dystans dzielący je od pozostałych regionów kraju. Na próbę zrównania się z nimi wciąż jednak potrzebują jeszcze więcej czasu i pieniędzy. Stąd też tyle obaw wywołują tam pojawiające się coraz częściej sygnały o możliwym ograniczeniu skali, czy wręcz wycofaniu się przez UE z kontynuowania polityki spójności po zakończeniu obecnego budżetu Wspólnoty.

O ile dla unijnych urzędników Brexit i związane z nim skurczenie się budżetu Unii, a także nowe wyzwania, przed jakimi staje Wspólnota, są wystarczającym powodem do takich rozważań, to w Polsce Wschodniej o takim scenariuszu nikt nie chce słyszeć. I trudno się temu dziwić.

Więcej o problemie i obawach o przyszłość w województwach podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim w "Sektorze" najnowszym programie gospodarczym, który zrealizowaliśmy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Prof. Glass, 2017-10-10 17:47:06

  Odbudowa rodzimego przemysłu, wsparcie "klasy średniej", odbiurokratyzowanie sfery gospodarczej, uproszczenie prawa, mniej przepisów, a więcej preferencyjnych kredytów dla młodych przedsiębiorców, lepsza ochrona patentowa itp. Dobra Zmiana jakoś tego nie dostrzega,chociaż opiera wzrost gos...podarczy na konsumpcji wewnętrznej, a to krótki dystans! Koniunktura nie trwa wiecznie! Jeżeli nie podoba się Panom prawda o Eurokołchozie, to widać macie w tym swój interes. Ja polegam na sobie, swojej rodzinie i wspólnocie sąsiedzkiej! Krąg ludzi jest w stanie zrobić więcej niż skorumpowani urzędnicy z UE!  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-10-10 17:35:03

  Dzięki otworzeniu się na Zachód Polska (Polki i Polacy) wzbogaca się i uczy się demokracji, ale też mamy problem dużej korupcji i ogólnie fałszu, co jest bardziej spadkiem po komunizmie i po wojnach, zaborach. Fałsz jest rodzimego chowu. Naprawy zaczynajmy od siebie, w każdej osobie i we wszystkich ...instytucjach. Najlepszym sposobem na eliminowanie fałszu jest otwarty dialog, zawsze i wszędzie, ale nie napastliwość. Totalna wojna w Polsce może nas w Europie zmarginalizować. Czy dopłaty UE są pożyteczne? Bardziej wędki potrzebujemy niż ryby. Instytucjonalne darowizny partyjnie rozdzielane, przez rządzącą partię? Może?  rozwiń
 • qwasyx, 2017-10-10 16:44:58

  "zakrecic kurek" szczegolnie jak sie czyta uwagi Prof. Glass To wszystko co mozna trobic dla Polski i polakow