PARTNER PORTALU
 • BGK

Jeśli województwo chce robić co innego, to niech robi z własnych pieniędzy

 • PAP    3 kwietnia 2014 - 17:53
Jeśli województwo chce robić co innego, to niech robi z własnych pieniędzy

- Podział unijnych środków na drogi i koleje, finansowanie projektów w sferze kultury i zasady korzystania z Europejskiego Funduszu Społecznego - to potencjalne punkty sporne w polskich negocjacjach z KE - oceniła wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju liczy na zakończenie negocjacji programów operacyjnych do lipca tego roku. Jeżeli proponowany przez Polskę podział środków na przedsięwzięcia drogowe i kolejowe zostanie utrzymany, do 2020 r. ma zakończyć się budowa i modernizacja dróg ekspresowych. Na czerwiec tego roku Bieńkowska zapowiedziała krajowy program rewitalizacji, również współfinansowany z unijnych pieniędzy. Wicepremier przewiduje dalsze zmiany personalne w podległym sobie ministerstwie. Ujawniła też, że nie zamierza zapisać się do Platformy Obywatelskiej i nie szykuje się do objęcia stanowiska szefa rządu.

W marcu minęło sto dni od połączenia ministerstw infrastruktury i rozwoju regionalnego. Czy doświadczenia z tego okresu potwierdzają zasadność utworzenia takiego "superresortu"?

Elżbieta Bieńkowska: Decyzja o połączeniu resortów była bardzo uzasadniona merytorycznie. Środki z programów operacyjnych w nowej perspektywie finansowej UE nadal będą w ogromnej mierze wspierać infrastrukturę. Przedsiębiorcy oraz sfera badań i rozwoju odczują największy procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim budżetem, ale kwotowo nadal będzie dominować szeroko pojęta infrastruktura. To oznacza, że olbrzymia część projektów - z wyjątkiem zdrowia, kultury czy środowiska - jest w zakresie działania tego ministerstwa. Chodzi przede wszystkim o pieniądze na projekty drogowe i kolejowe.

Czytaj też:  Bieńkowska zapowiada ogromne inwestycje

Przez najbliższe siedem lat - i to jest wielki plus - to jedno ministerstwo ma doprowadzić do dopięcia sieci dróg ekspresowych i połączenia Warszawy ze wszystkimi stolicami regionów, a także połączenia tych stolic między sobą. Gdy dziś spojrzymy na ilość unijnych środków oraz na doświadczenia z poprzedniej perspektywy finansowej, jestem przekonana, że do 2020 r. nam się to uda. Nawet jeśli nominalnie środków jest zbyt mało, sądzę, że po przetargach, zmianach kursu euro i innych czynnikach, które zdarzają się w trakcie realizacji programów, wykonamy to zadanie.

Także inwestycje kolejowe wiążą się z ogromnym napływem pieniędzy zewnętrznych - to kolejny argument za tym, by ministerstwa infrastruktury i rozwoju były jedną instytucją. W ciągu tych siedmiu lat czeka nas zakończenie modernizacji technicznej kolei, wprowadzenie nowego taboru i rozpoczęcie kursowania Pendolino w Polsce. Ważne jest także zakończenie rewitalizacji dworców - 60 jest już odnowionych, a wkrótce ta liczba podwoi się.

Projekty kolejowe i drogowe to najważniejsze argumenty przemawiające za połączeniem resortów. Dokończenie etapu budowy i modernizacji infrastruktury jest niezbędne do realizacji w Polsce innych, rozwojowych projektów. Może na co dzień tego nie widzimy, ale dzięki inwestycjom ostatnich 20 lat w infrastrukturze zostało nam do zrobienia już mniej niż więcej. Do 2020 r. musimy to dokończyć i nie ma wątpliwości, że połączenie tych dwóch ministerstw nam w tym pomoże.

Jakie najważniejsze działania zostały podjęte, by zespolić obie instytucje?

Dużo jeszcze zostało do zrobienia, żeby to był całkowicie jeden organizm. Chciałabym uniknąć pochopnych ocen; myślę jednak, że podobnie do dawnego Ministerstwa Infrastruktury wygląda większość dużych, zakorzenionych instytucji. Trzeba tchnąć w nie nowego ducha.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • bachus81, 2014-04-16 13:57:27

  Do MN: Fachowiec ? Od czego ? Może od Pendolino za 2 mld , które jak dobrze pójdzie będzie jeździło do 160 km/h. Mam szacunek do niej, jako do kobiety, ale nie mogę się zgodzić , że jest fachowcem i ma klasę. Brak klasy było widać po słynnym komentarzu odnośnie zamarzających ludziach w pociągach. ...  rozwiń
 • MN, 2014-04-14 16:33:41

  Oby więcej takich fachowców na wszystkich szczeblach władzy.
 • Patriota, 2014-04-09 19:38:49

  Wyrazy uznania do Pani Minister Bieńkowskiej ( tak trzymać )