PARTNER PORTALU
  • BGK

JESSICA i JEREMIE coraz popularniejsze

  • Bartosz Dyląg    9 grudnia 2013 - 07:23
JESSICA i JEREMIE coraz popularniejsze

Samorządy coraz chętnej sięgają po zwrotne instrumenty finansowe oferowane w ramach programów JESSICA i JEREMIE.
Założeniem zwrotnej inżynierii finansowej jest zastępowanie bezpośrednich dotacji pożyczkami. Pieniądze mogą wielokrotnie pracować na rzecz regionu. Po zakończeniu inwestycji środki są zwracane, co umożliwia ogłoszenie kolejnego konkursu i przekazanie tych samych pieniędzy na kolejny projekt.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zaznacza, że instrumenty zwrotne to formy wsparcia ze strony funduszy europejskich, które polegają nie na dawaniu dotacji czy grantów, ale na wspieraniu różnych procesów modernizacyjnych, rozwojowych w samorządach i przedsiębiorstwach dzięki udzielaniu korzystnych kredytów, pożyczek czy poręczeń.

- To sposób wsparcia, który daje wędkę, a nie rybę. Wyzwala pomysły, które przy pomocy częściowo dotacyjnej, częściowo zwrotnej, pozwolą rewitalizować przestrzeń miejską, podnosić efektywność energetyczną i modernizować przedsiębiorstwo - wyjaśnia Adam Struzik.

Jego zdaniem zwrotna inżynieria finansowa wpisuje się w politykę Unii Europejskiej, która ma za zadanie podnieść konkurencyjność.

Adam Struzik informuje, że na Mazowszu realizowane są oba programy promujące instrumenty inżynierii finansowej: JESSICA i JEREMIE.

W ramach programu JESSICA na Mazowszu wspierane są nie tylko działania rewitalizacyjne czy podnoszące efektywność energetyczną, ale też działania klastrowe, czyli budowanie systemu współpracy między różnymi przedsiębiorstwami po to, by mogły być bardziej konkurencyjne, a towary sprzedawały na korzystniejszych warunkach.

- Drugim mechanizmem jest system pożyczek i poręczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw JEREMIE. Przewiduje dotacje na modernizacje i rozwój firm, a także pożyczki czy poręczenia kredytów. Wszystko po to, by firmy trwały i rozwijały się, także w czasie kryzysu - wyjaśnia Adam Struzik.

Bartosz Dubiński, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej zaznacza, że w nowej perspektywie finansowej środki europejskie w dużym stopniu będą trafiać do projektów z zakresu efektywności energetycznej.

- Chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami z zakresu wdrażania instrumentów finansowych, w tym instrumentów zwrotnych, mając nadzieję, że przyczyni się do udoskonalenia prac nad regionalnym programem operacyjnym - mówi Bartosz Dubiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.