Jessica i kolejne śląskie projekty

Siedem projektów, przywracających świetność zdegradowanym obiektom, jest realizowanych w woj. śląskim dzięki unijnej inicjatywie Jessica. W ostatnich tygodniach pożyczki z tej puli przyznano kolejnym projektom - w Tychach i Gliwicach.
Jessica i kolejne śląskie projekty

Samorząd Tychów był pierwszym w regionie, który w ubiegłym roku skorzystał z inicjatywy Jessica. Dzięki unijnej pożyczce budynek dawnego kina "Andromeda" zmienia się w "pasaż kultury" na potrzeby imprez, usług i handlu.

Teraz miasto zamierza realizować inny większy projekt - stworzenie "Mediateki XXI wieku" w niszczejącym budynku, gdzie miał powstać Zespół Szkół Municypalnych. Koszt inwestycji przekracza 42 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to pożyczka z inicjatywy Jessica.

Czytaj też: Gdzie Jeremie i Jessica radzą sobie najlepiej?

Budowę zespołu szkół rozpoczęto w końcu lat 90., a kilka lat później zaniechano. Z czasem udało się oddać do użytku halę sportową; pozostała część gotowej już konstrukcji niszczała. Teraz część obiektu ma zyskać nowe funkcje. Znajdą się tam: nowoczesna, wyposażona w liczne multimedia siedziba Biblioteki Głównej w Tychach, sala widowiskowo-konferencyjna oraz powierzchnie pod wynajem dla firm handlowych, usługowych i wystawienniczych. Przewidziano też miejsce na restauracje.

W czerwcu podpisano umowę pożyczki z Zarządem Budynków Miejskich i Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Gliwicach. Zdewastowany budynek biurowy w tym mieście, położony przy przelotowej ulicy Pszczyńskiej, ma być zmodernizowany. Powstaną tam lokale biurowe i usługowe na wynajem. Realizacja projekt ma kosztować ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł to środki z inicjatywy Jessica.

Z udziałem środków tej inicjatywy nastąpi też m.in. przekształcenie dawnego Hotelu Śląskiego w centrum Katowic w kompleks turystyczno-kulturalny z trzygwiazdkowym hotelem, restauracją i minibrowarem. Przedsięwzięcie będzie kosztować 14,7 mln zł, a pożyczka na ten cel wynosi 6,4 mln zł.

Wcześniej zdecydowano także o realizacji projektów w Świętochłowicach, gdzie niszczejący basen ma być przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy oraz w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne. W Jastrzębiu Zdroju powstanie natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostanie zmodernizowanych.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Na Śląsku Jessica dysponuje ok. 60 mln euro, które są wydawane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu.

Jessica wdrażana jest w województwach: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), pomorskim (56,8 mln euro), śląskim (60 mln euro, z czego 51 mln euro to środki UE) oraz mazowieckim (40 mln euro).

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Zaletą mechanizmu Jessica jest właśnie odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE