PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica odmienia katowicki hotel

  • PAP    23 maja 2013 - 13:23
Jessica odmienia katowicki hotel

Kosztem 14,7 mln zł dawny hotel w centrum Katowic zmieni się w kompleks turystyczno-kulturalny z trzygwiazdkowym hotelem, restauracją i minibrowarem. To piąty w regionie projekt wspierany z unijnej inicjatywy Jessica. Pożyczka na ten cel wyniesie 6,4 mln zł.




Chodzi o budynek byłego Hotelu Śląskiego przy ulicy Mariackiej, która w ostatnich latach stała się reprezentacyjnym deptakiem Katowic. Opuszczony i zdegradowany obiekt ma zostać przebudowany. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą, by zyskał nie tylko funkcje hotelowo-gastronomiczne, ale także stał się silnym punktem na mapie kulturalnej Katowic.

"Miejsce to będzie wpływać znacząco na potencjał i ożywienie społeczne dzięki cyklicznym wystawom młodych artystów malarzy, fotografów, twórców oraz ścisłej współpracy z instytucjami kulturalnymi i lokalnym środowiskiem muzycznym" - podał w czwartek urząd marszałkowski w Katowicach.

Według jego przedstawicieli, rewitalizacja obiektu w sposób zgodny z projektem przyczyni się do ożywienia centralnej części miasta. Zabytkowe elementy architektoniczne budynku mają być zachowane, z dbałością o szczegóły konstrukcyjne i architektoniczne. Dom zyska też proekologiczny system ogrzewania; ma odzyskiwać energię i do minimum ograniczyć emisję spalin.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Katowicki projekt jest piątym przedsięwzięciem współfinansowanym ze środków inicjatywy Jessica w woj. śląskim. Wcześniej zdecydowano o realizacji projektów w Świętochłowicach, gdzie niszczejący basen ma być przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy; w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne, oraz w Tychach - tam budynek dawnego kina zmienia się w "pasaż kultury" - na potrzeby imprez, usług i handlu. W Jastrzębiu Zdroju powstanie natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostanie zmodernizowanych.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Menedżerem Funduszu Powierniczego Jessica dla woj. śląskiego jest EBI.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.