PARTNER PORTALU
  • BGK

JESSICA pomoże w rewitalizacji browaru

  • AT    27 marca 2012 - 20:12
JESSICA pomoże w rewitalizacji browaru

Bank Ochrony Środowiska i spółka „Stary Browar Kościerzyna” podpisały umowę dotyczącą finansowania rewitalizacji starego kościerskiego browaru. To pierwsza inwestycja realizowana z wykorzystaniem środków z Inicjatywy JESSICA i finansowaniem BOŚ Banku w województwie pomorskim.
W ramach projektu z połączenia odrestaurowanej słodowni oraz nowopowstałego skrzydła budynku powstanie trzykondygnacyjny obiekt handlowo-usługowy o powierzchni ponad 6 tys. m kw. Piwnica budynku zostanie przystosowana do pełnienia funkcji garażu.

Część powierzchni zostanie zagospodarowana pod montaż instalacji browarniczej. Na parterze i piętrze znajdą się lokale usługowo-handlowe o różnorodnym charakterze. W starej części budynku pojawi się zabytkowa degustatornia piwa warzonego na miejscu. Ostatnia kondygnacja budynku udostępniona będzie pod wynajem jako powierzchnia biurowa, głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Prace przygotowawcze (w tym prace archeologiczne i konserwatorskie), zbieranie niezbędnych dokumentów i ustalanie warunków trwają już od 2010 r.

Część odkrytych znalezisk archeologicznych zostanie przekazana do Muzeum Kościerskiego, pozostałe zostaną wyeksponowane m.in. na patio realizowanej inwestycji. Dodatkowo pojawi się ekspozycja muzealna prezentująca inne lokalne znaleziska archeologiczne. Przygotowane przeszklenia w ścianach i posadzkach pomieszczeń piwnicznych umożliwią podziwianie najciekawszych elementów zachowanych fundamentów.

– Działania związane z rekonstrukcją zabytkowego obiektu Starego Browaru Kościerskiego poprawią estetykę centrum oraz pozwolą zagospodarować trudne inwestycyjnie tereny poprzemysłowe – mówi Zdzisław Czucha, Burmistrz Kościerzyny. – W sferze gospodarczej udostępnienie nowych powierzchni pod wynajem przyczyni się do rozwoju działalności handlowo-usługowej. Nowi, wchodzący na kościerski rynek przedsiębiorcy będą z pewnością zatrudniać pracowników, pobudzając korzystne zmiany na rynku pracy – dodaje Czucha.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego niecałe 7,6 mln zł (ok. 40 proc. wydatków kwalifikowanych) to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy JESSICA.

Reszta kwoty stanowi finansowanie uzupełniające z BOŚ Banku i środki własne inwestora.

– Lista projektów, które kwalifikują się do finansowania przez program JESSICA jest długa. Wśród nich są te, których celem jest tworzenie atrakcyjnych gospodarczo i tętniących życiem obiektów w miastach. „Stary Browar Kościerzyna” spełnia takie wymagania. Ponadto łączy w sobie charakter komercyjny ze społeczną odpowiedzialnością biznesu – mówi Krzysztof Telega, Wiceprezes Banku Ochrony Środowiska. 

W celu zachowania charakteru budynku, elementy wykończeniowe, w tym elewacja i oświetlenie, dobrane zostaną tak, aby odzwierciedlały styl i pierwotny charakter budynku.

– Jestem przekonany, że inwestycja będzie obiektem przyjaznym miastu i jego mieszkańcom, wzniesionym zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków oraz władzami miasta – mówi Jarosław Ogórkiewicz Prezes Zarządu spółki „Stary Browar Kościerzyna”.

Inwestor przygotuje również dwa parkingi: podziemny dla gości centrum oraz dodatkowy zewnętrzny nieopodal Starego Browaru na ok. 50 aut, zgodnie z porozumieniem podpisanym z Urzędem Gminy.

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.