PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica pożyczy na domy mieszkalne

  • PAP    2 czerwca 2014 - 18:56
Jessica pożyczy na domy mieszkalne

W Gdańsku podpisano pierwsze w kraju umowy w sprawie udzielenia pożyczek wspólnotom mieszkaniowym z inicjatywy Jessica. Pieniądze będą wykorzystane na termomodernizację budynków mieszkalnych. Podpisano też umowę dot. budowy hotelu.
Umowy zostały podpisane w poniedziałek w Gdańsku podczas konferencji, w czasie której podsumowano dotychczasowe wdrażanie inicjatywy Jessica w Polsce.

Jessica (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest m.in. rewitalizacja miast. To instrument zwrotnego finansowania inwestycji w formie preferencyjnych pożyczek. Jessica wdrażana jest ze środków Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2007-2013. Instrument jest wykorzystywany w pięciu województwach.

Wicemarszałek województwa, Wiesław Byczkowski w swoim wystąpieniu ocenił jako bardzo pozytywne korzystanie z tej formy finansowania przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe w przypadku inwestycji termomodernizacyjnych. Tłumaczył, że zaniedbania w miastach w tym zakresie są bardzo duże i w ten sposób możliwe będzie przyspieszenie modernizacji budynków. Poinformował, że Pomorskie w RPO na lata 2014-2020 chce przeznaczyć na ten cel, tj. na docieplenie budynków i zmniejszenie zużycia energii, 135 mln euro.

Wspólnota Mieszkaniowa ul. Kartuska 16 w Gdańsku otrzymała 90 tys. pożyczki na termomodernizację wielorodzinnego budynku. Całkowita wartość inwestycji wynosi 150 tys. zł. Pożyczka oprocentowana na 1 proc. ma być spłacona w ciągu 7 lat.

Wspólnota Mieszkaniowa Al. Piłsudskiego 20-26 w Gdyni otrzymała ponad 381 tys. pożyczki (oprocentowanej na 1 proc.). Okres kredytowania wynosi 20 lat.

Trzecia podpisana umowa dotyczy budowy hotelu "Hevelius" w Gdańsku na zaniedbanych terenach poprzemysłowych. Inwestor, spółka Górski Energia otrzymała ponad 4,2 mln zł pożyczki oprocentowanej na 0,79 proc. Ma być spłacona w ciągu 20 lat. Wartość inwestycji to ponad 27 mln zł.

Wiceprezes Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Gdańsku, Wojciech Szymański przyznaje, że inicjatywa Jessica gwarantuje najniższe oprocentowanie. Powiedział, że Gdańskie TBS zaciągnęło pożyczkę w wysokości ok. 3 mln zł (na 20 lat) na wymianę instalacji ogrzewania z elektrycznego na centralne z sieci GPEC. "Koszty obsługi tej pożyczki są na tyle niskie, że spółka wraz z najemcami jest w stanie obsłużyć ten kredyt" - tłumaczył.

Jan Szymański z urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego powiedział, że w Pomorskiem w latach 2014-2020 nadal będzie można się ubiegać o pożyczki na podniesienie efektywności energetycznej. Pożyczki będą mogły zaciągać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS.
 
W Pomorskiem z inicjatywy Jessica podpisane zostały 24 umowy, z tego 15 (o łącznej wartości ok. 174 mln zł) za pośrednictwem BGK. W województwie operatorem środków Jessica jest też Bank Ochrony Środowiska. Do dyspozycji jest jeszcze ok. 8,5 mln zł.

Wśród finansowanych inwestycji są m.in.: rewitalizacja Dworca PKP w Sopocie, utworzenie Muzeum Emigracji w Gdyni oraz budowa Centrum Administracyjno-Usługowego na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku.

Inicjatywa Jessica realizowana jest przez pięć województw (zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, śląskie i mazowieckie), które przeznaczyły ok. 1 mld zł na zwrotne (w formie pożyczek) finansowanie projektów miejskich. Kwotą ok. 650 mln zł zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który podpisał ok. stu umów na finansowanie projektów. Pieniądze pochodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych poszczególnych województw na lata 2007-2013.

Pozostałą częścią środków (ok. 350 mln zł) zarządzają Bank Ochrony Środowiska i BZ WBK.

BGK może udzielić pożyczki oprocentowanej poniżej 2,5 proc.; może ona stanowić do 75 proc. wartości inwestycji. Mechanizm Jessica umożliwia - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica powoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: