PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica ułatwi rewitalizację miast

  • Katarzyna Walterska/AW    29 marca 2011 - 14:23
Jessica ułatwi rewitalizację miast

Bank Zachodni WBK i BOŚ Bank będą odpowiadać za udzielanie pożyczek i udostępnianie innych zwrotnych rozwiązań finansowych dla projektów rewitalizacyjnych w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim oraz 9 gminach woj. zachodniopomorskiego.
Zachodniopomorskie jest drugim, po wielkopolskim, województwem w kraju, w którym w ramach programu JESSICA wybrano już instytucje udzielające finansowania projektów. Na terenie woj. zachodniopomorskiego poza Szczecinem środki będą dostępne poprzez BOŚ Bank.

Czytaj też: JESSICA w Zachodniopomorskim

- Projekt JESSICA, który zostanie zrealizowany w woj. zachodniopomorskim jest przełomowy. Zmienia schemat dystrybucji środków unijnych z dotacji na instrumenty zwrotne, co zachęci samorządy do inwestowania poprzez zaawansowane rozwiązania finansowe oraz wypromuje wśród nich przedsiębiorczość, co spowoduje, że ich podejście zmieni się  z „wydajemy” na  „inwestujemy” – mówi Rafał Skowroński, dyrektor zarządzający funduszu rozwoju obszarów miejskich szczecińskiego obszaru metropolitalnego Banku Zachodniego WBK.

Podpisanie umowy między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a WBK odbyło się 29 marca w Warszawie.Eugenio Leanza, szef pionu JESSICA i funduszy inwestycyjnych EBI zwrócił uwagę, że województwo zachodniopomorskie przykłada bardzo dużą wagę do rozwoju obszarów miejskich. – Po raz pierwszy mamy do czynienia z województwem, które przedstawiło pełny plan rewitalizacji swoich obszarów. Dobrze się stało, że dwa duże banki komercyjne zainteresowały się inicjatywą i mamy nadzieję, że będzie to początek szerszego zaangażowania banków – powiedział podczas konferencji.

- O tym, jak ważnym problemem są zdegradowane przestrzenie miejskie w aglomeracjach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest to jeden z głównych i kluczowych problemów. Konieczność przywracania tych przestrzeni ponownemu życiu gospodarczemu i społecznemu jest niekwestionowana przez nikogo. Nakłady finansowe, które są potrzebne na działania rewitalizacyjne to wyzwanie niebagatelne. W ramach dotacji, które posiadany będziemy w stanie zrobić tylko cześć niezbędnych działań. Stąd poszukiwanie nowych rozwiązań – powiedział podczas konferencji „JESSICA w bankach – banki dla miast” Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

JESSICA to specjalna inicjatywa Unii Europejskiej, która zapewnia finansowanie projektów rewitalizacji miast takich, jak np. adaptacje niewykorzystywanych zabytkowych budynków. Inwestycje mogą być realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, spółki lub podmioty działające w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Warunkiem koniecznym jest, aby zrealizowane projekty generowały przychody, a pozyskane pieniądze zostały zwrócone w celu dalszego przekazania ich kolejnym podmiotom.

- Naszym zadaniem jest ocena opłacalności projektów oraz odpowiedni dobór narzędzia finansowego, które pozwoli na zwrot środków i skierowanie ich na kolejną rewitalizację. Specyfika poszczególnych pomysłów będzie determinować najlepsze rozwiązania. Będziemy udzielać pożyczek, ale też np. poręczeń lub nawet angażować się własnościowo – wyjaśnia Rafał Skowroński.

Czytaj też: PPP oczami bankiera

Dzięki inicjatywie JESSICA miasta zyskują ciekawą możliwość finansowania swoich inwestycji na bardzo atrakcyjnych warunkach w stosunku do dostępnych standardowo na rynku komercyjnym.

Bruksela zapowiedziała, że bezzwrotne transfery zarówno dla firm jak i dla samorządów zostaną znacznie ograniczone po 2014 roku. Przejście na efektywniejsze narzędzia zwrotne ma zagwarantować realizację większej ilości ciekawych inwestycji oraz szybsze przeobrażanie krajów członkowskich.

Czytaj też: Piękna Jessica skusiła tylko czterech odważnych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.