PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica upiększy pomorskie miasta

  • BEZ    9 lipca 2010 - 13:15

W poniedziałek (12 lipca) zostanie podpisana umowa umożliwiająca przystąpienie Województwa Pomorskiego do inicjatywy Jessica.
W poniedziałek marszałek Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Wiesław Byczkowski podpiszą z Eugenio Leanza, przedstawicielem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, umowę umożliwiającą województwu pomorskiemu przystąpienie do realizacji inicjatywy JESSICA.

Dzięki niej pomorskie miasta otrzymają na inwestycje ponad 230 mln zł unijnego wsparcia. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 12 lipca o godz. 12.00, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (Sala Herbowa).

W efekcie podpisania umowy pomiędzy województwem pomorskim i EBI utworzony  zostanie Fundusz Powierniczy JESSICA dla Województwa Pomorskiego, którego menadżerem zostanie Europejski Bank Inwestycyjny. Fundusz zasilony zostanie środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego i dysponować będzie kwotą ponad 230 mln zł.

W kolejnym etapie prac nad wdrażaniem inicjatywy EBI zaangażuje się w proces identyfikacji i wyboru Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwie pomorskim. Będą one dokonywać zwrotnych inwestycji w projekty miejskie w aglomeracjach powyżej 35 tys. mieszkańców oraz w miastach będących stolicami powiatów. Po zrealizowaniu inwestycji środki te będą zwracane do funduszu powierniczego i zostaną ponownie zainwestowane w kolejne przedsięwzięcia służące zrównoważonemu rozwojowi miast.

Województwo pomorskie jest czwartym regionem w Polsce, po województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim i śląskim, który przystępuje do realizacji inicjatywy JESSICA we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Inicjatywa JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas - Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich) jest nowym, pozadotacyjnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Rozwoju Rady Europy.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.