PARTNER PORTALU
  • BGK

JESSICA wesprze wielkopolskie inwestycje

  • PAP    11 grudnia 2013 - 14:16
JESSICA wesprze wielkopolskie inwestycje

Browar w Czarnkowie, dworzec kolejowy w Wągrowcu, Centrum Rekreacji w Obornikach, stacja uzdatniania wody w Lesznie oraz adaptacja dawnego hotelu Polonez w Poznaniu - to nowe inwestycje współfinansowane w ramach unijnego projektu JESSICA.
Podpisanie umów pożyczki JESSICA na sfinansowanie pięciu projektów odbyło się w środę w Poznaniu. Inwestorzy podpisali umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i otrzymali pożyczki w łącznej wysokości ponad 51 mln zł.

Jak powiedział w środę w trakcie uroczystości podpisania umów marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, do tej pory wsparcie finansowe w ramach inicjatywy JESSICA uzyskało w regionie 30 inwestycji.

Czytaj też:  JESSICA i JEREMIE coraz popularniejsze

"To daje nam pozycję lidera w kraju. Udało nam się podpisać umowy w bardzo wielu dziedzinach, te projekty z jednej strony rewitalizują przestrzeń miejską, z drugiej - wnoszą w nią nową jakość. Od 2009 roku zainteresowanie inicjatywą JESSICA rosło wraz z jego realizacją. Ludzie przekonali się, że w sytuacji, gdy trudniej jest pozyskać dotację, taka bardzo preferencyjna pożyczka to bardzo pożyteczny instrument" - powiedział Woźniak.

Projekt "Adaptacja dawnego hotelu Polonez pod nowe funkcje społeczno-gospodarcze" zakłada modernizację budynku hotelowego w Poznaniu i przystosowanie go do pełnienia funkcji hotelu studenckiego. Całkowity koszt brutto inwestycji wynosi 46,9 mln zł, w tym udział pożyczki to 18,2 mln zł.

Przedmiotem projektu "Browar City Czarnków" jest rewitalizacja zabytkowego browaru i połączenie dotychczasowej funkcji fabrycznej z handlowo-usługową. Obok historycznych zabudowań browaru wzniesione zostaną nowe budynki mieszczące galerię handlową, biura oraz hotel. Łączny koszt przedsięwzięcia wynosi 22 mln zł, w tym udział pożyczki JESSICA to 16,5 mln zł.

Projekt "Modernizacja stacji uzdatniania wody Zaborowo" zakłada stworzenie nowej przestrzeni miejskiej, umożliwiającej edukację i aktywizację mieszkańców miasta. W ramach projektu oprócz utworzenia ośrodka edukacji ekologicznej zostanie również unowocześniony proces uzdatniania wody. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie. Całkowity koszt brutto inwestycji wynosi 11,3 mln zł, w tym udział pożyczki 7,35 mln zł.

Celem projektu "Rewitalizacja budynku dworca PKP w Wągrowcu i jego otoczenia oraz budowa parkingów" jest stworzenie nowoczesnego, zintegrowanego centrum komunikacyjnego miasta. Oprócz modernizacji budynku zaplanowano przystosowanie części powierzchni użytkowej dla lokalu gastronomicznego oraz salonu prasowego. Koszt przedsięwzięcia wynosi 8,55 mln zł, w tym udział pożyczki JESSICA 6,41 mln zł.

Projekt pod nazwą "Zwiększenie atrakcyjności Centrum Rekreacji Oborniki poprzez budowę nowych form rekreacji" zakłada modernizację i rozbudowę istniejącego obiektu oraz stworzenie oferty nowych usług takich jak: centrum konferencyjne, SPA, basen, squash i kręgielnia. Jest to inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach. Koszt przedsięwzięcia to 4,38 mln zł, w tym udział pożyczki JESSICA 3,28 mln zł.

Łączna pula środków, którą zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy JESSICA w Wielkopolsce wynosi 325 mln zł.

JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Jest to instrument zwrotnego finansowania inwestycji. JESSICA wdrażana jest ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007-2013.

Ze środków JESSICA mogą być realizowane projekty z zakresu szeroko rozumianej rewitalizacji obszarów miejskich ujętych w Lokalnych Programach Rewitalizacji oraz inwestycje w instytucje otoczenia biznesu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • pomocniczość, 2013-12-11 18:30:39

    Gminy powinny same decydować o sposobie realizowania zadań? Czyżby? Przecież 28 listopada br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że gminne przedsiębiorstwa śmieciowe muszą startować w przetargach, czyli uznał za normalne zakładanie za niemałe pieniądze publiczne gminnych przedsiębiorstw śmieciowych, któ...re muszą być wyposażone w określoną ilość pojazdów, bazę magazynowo-transportową itp., które to przedsiębiorstwa mają następnie stawać do przetargów z tymi, którzy ćwiczą często przetargowe "ściąganie majtek w dół"... Ci którzy nie znają tego określenia niech wkleją je do google aby zrozumieć z jakim przekrętem mamy do czynienia... Teraz wypada aby Polska zażądała aby na przykład Amsterdam, Kopenhaga, Sztokholm; Wiedeń dla "ochrony społecznej gospodarki rynkowej i wolności działalności gospodarczej" przeprowadziły przetargi i dopiero wtedy pozwoliły swoim gminnym jednostkom na robienie tego co robią od dziesiątków lat, kiedy na przykład wygrają z polskimi śmieciowymi przedsiębiorcami... Śmiech rozległ by się na całą Europę i zaczęłyby krążyć "polskie dowcipy" na temat "polnische Wirtschaft" wedle którego polskie gminy mają wspierać śmieciową mafię poprzez masowe licytacje mienia swoich przedsiębiorstw...  rozwiń