PARTNER PORTALU
  • BGK

Jessica wspomoże gdański "Garnizon Kultury"

  • PAP    15 czerwca 2012 - 17:24
Jessica wspomoże gdański "Garnizon Kultury"

Do grudnia 2014 r. w odrestaurowanych budynkach na terenie b. koszar wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu powstanie centrum kultury i sztuki "Garnizon Kultury". Koszt całej inwestycji wyniesie 37 mln zł, z czego 19,2 mln zł to wsparcie z programu UE Jessica.
Umowę ws. udzielenia pożyczki z funduszu Jessica na rewitalizację b. wojskowych budynków podpisano w piątek w Gdańsku.

Projekt zrealizuje Grupa Inwestycyjna Hossa S.A. z Gdańska, która od 2006 r. jest właścicielem 26 hektarów b. koszar wojskowych w centrum Gdańska-Wrzeszcza. Powstały tu już pierwsze powierzchnie biurowe oraz mieszkania.

Czytaj też: Ponad 1 mld na projekty miejskie

Wiceprezes zarządu spółki Hossa Biz Iwona Ziemianowicz poinformowała, że rewaloryzacja obejmie dwa zabytkowe budynki z 1880 r. - dawną ujeżdżalnię i stajnię oraz budynek z mieszkaniami dla oficerów.

"Po pracach modernizacyjnych, które rozpoczną się w lipcu tego roku, powierzchnia obu obiektów z obecnych dwóch tysięcy metrów kwadratowych zwiększy się do czterech tysięcy. Projekt zakłada, że w centrum kultury powstaną m.in. klub muzyczny, miejsca konferencyjne, sala teatralna, kino, galeria sztuki" - wyjaśniła Ziemianowicz.

Modernizacja obejmie także przylegający do budynków park.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje.

Projekty realizowane w ramach tego funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz element społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

Pierwszy projekt w województwie pomorskim, który uzyskał wsparcie inicjatywy Jessica także związany jest z rewaloryzacją. Pod koniec marca 2012 r. podpisana została umowa na realizację przedsięwzięcia "Rewitalizacja Starego Browaru i przystosowanie go do funkcji komercyjnych szansą rozwoju obszaru miejskiego Kościerzyny".

Zakłada ono utworzenie w wyremontowanym zabytku m.in. centrum biznesowo-kulturalnego, Kościerskiego Muzeum Browarnictwa oraz degustatorni piwa. Wartość tej inwestycji to 24,7 mln zł, z czego 7,6 mln zł stanowi pożyczka w ramach Jessica.

Pomorskie jest jednym z pięciu regionów wdrażających program Jessica. Umowa pomiędzy zarządem województwa a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ws. finansowania Funduszu Powierniczego Jessica została podpisana w lipcu 2010 r.

Podmiotami do realizacji tej pomocy są Bank Gospodarstwa Krajowego dla miast na prawach powiatu oraz Bank Ochrony Środowiska dla pozostałych ośrodków miejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.