PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest kasa na odnowę i rozwój wsi nad Kanałem Elbląskim

  • PAP    20 lutego 2014 - 18:04
Jest kasa na odnowę i rozwój wsi nad Kanałem Elbląskim

- Blisko 2,5 mln unijnego dofinansowania mogą otrzymać gminy, organizacje pozarządowe i osoby fizyczne na projekty związane z rozwojem wsi nad Kanałem Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). W czwartek ruszył nabór wniosków o dofinansowania.
Lokalna Grupa Działania "Łączy nas Kanał Elbląski" rozpoczęła w czwartek nabór wniosków na dofinansowanie projektów, które mają poprawić jakość życia mieszkańców wsi. Jak poinformowała prezes tego stowarzyszenia Stanisława Pańczuk, do podziału jest ponad 2,4 mln zł. Najwięcej - ponad 1,2 mln zł - przeznaczono na odnowę i rozwój wsi, blisko 800 tys. zł na tzw. małe projekty, a 200 tys. zł na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

"To jeden z ostatnich konkursów w tej perspektywie finansowej, więc jest wielu zainteresowanych zdobyciem środków zwłaszcza na małe projekty" - powiedziała Pańczuk.

Czytaj też:  Które województwo dostanie największą pomoc z UE w 2014-2020 r?

Nabór potrwa do 10 marca, ale jeśli projekty uzyskają równą liczbę punktów, to o miejscu na liście rankingowej zdecyduje kolejność zgłoszeń. Dlatego w czwartek tylko w pierwszej godzinie pracy biura stowarzyszenia złożono ponad 20 wniosków.

W konkursach można zdobyć pieniądze na różne formy działalności, pod warunkiem, że będzie ona zgodna z lokalną strategią rozwoju. Małe projekty umożliwiają największy zakres działania. Mogą dotyczyć budowy niewielkiej infrastruktury turystycznej, modernizacji placów zabaw czy remontu świetlic. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Mają je szansę otrzymać także organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

Do konkursu na odnowę i rozwój wsi mogą przystąpić m.in gminy i instytucje kultury. Projekty mogą dotyczyć m.in. zagospodarowania centrum miejscowości, budowy przystani czy przebudowy gminnych plaż. Natomiast w konkursie na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw o pomoc mogą ubiegać się osoby fizyczne, które zobowiążą się utworzyć przynajmniej jedno miejsce pracy.

Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nabór wniosków organizuje LGD "Łączy nas Kanał Elbląski", która zrzesza ponad 80 członków, w tym 12 gmin z powiatów elbląskiego, iławskiego i ostródzkiego, położonych na tym kanałem i jeziorami tworzącymi wraz z nim system szlaków wodnych. Dotychczas za pośrednictwem tego stowarzyszenia rozdzielono ponad 8,5 mln zł.

Lokalne Grupy Działania to stowarzyszenia lub fundacje, skupiające przedstawicieli miejscowych społeczności i realizujące lokalne strategie rozwoju. Określają one kierunki rozwoju danego obszaru oraz rodzaje projektów, które powinny być dofinansowane z UE. W Polsce jest ponad 300 takich grup.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.