PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest nieźle z kapitałem ludzkim

  • JL    17 maja 2010 - 09:45
Jest nieźle z kapitałem ludzkim

Resort rozwoju zapewnia, że nie ma zagrożenia utraty płynności finansowej, zatem informacje o braku pieniędzy publicznych na realizację regionalnych programów "Kapitał ludzki" są nieuzasadnione.
Jak podaje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego średni poziom kontraktacji funduszy na lata 2007-2013 wynosi 39,5 proc. Najwyższy poziom – 55,9 proc. kontraktacji osiągnęło woj. podkarpackie. Drugie jest warmińsko-mazurskie (51,7 proc.), a trzecie świętokrzyskie (45,9 proc.). Stawkę zamykają: woj. kujawsko-pomorskie (34,3 proc.), mazowieckie (27,5 proc.) i wielkopolskie (25,5 proc.).

Łącznie w latach 2007-2010 wydatkowano blisko 6 mld zł (w tym ze środków budżetowych – 4 mld zł oraz ze środków Funduszu Pracy – 2 mld zł).

Kwoty planowane do wydatkowania w tym roku, określone w planach działania opracowanych przez poszczególne samorządy województw oraz zgłaszane przez regiony na etapie opracowywania ustawy budżetowej, znajdują w znacznej mierze pokrycie w kwotach przyjętych w budżecie państwa na 2010 r. Zabezpieczono w nim 4,4 mld zł.

Obecny poziom wydatkowania pieniędzy w 2010 r. wynosi 25,1 proc. budżetu rocznego. Najwięcej wydało woj. lubelskie (42,5 proc.), śląskie (35,5 proc) i mazowieckie (31,8 proc.), a najmniej podkarpackie (19,9), pomorskie (18,1 proc.) i kujawsko-pomorskie (14,7 proc.). Resort rozwoju uważa, że nie podstaw do zwiększenia limitu dla żadnego z województw. Do wykorzystania w 2010 r. nadal pozostaje ponad 3,3 mld zł.

Wśród przyczyn ewentualnych problemów w realizacji płatności resort wymienia m.in.: niedoszacowanie zapotrzebowania na środki budżetu państwa przez poszczególne województwa, zwiększoną wartość zobowiązań wynikającą z nadkontraktacji funduszy w ramach konkursów ogłoszonych w 2009 r. i brak możliwości wydatkowania pieniędzy niewykorzystanych z końcem 2009 r. w ramach tzw. środków niewygasających.

W celu uniknięcia ewentualnego deficytu pieniędzy na realizację regionalnych programów „Kapitał ludzki” w 2010 r. Instytucja Zarządzająca Programem monitoruje poziom wydatkowania pieniędzy przez samorządy. W połowie roku dokona analizy stopnia wydawania pieniędzy przez województwa w kontekście ewentualnych przesunięć funduszy w ramach innych programów. Umożliwi to zwiększenie łącznej kwoty pieniędzy dostępnych w budżecie państwa na realizację programu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.