PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest pierwsze Centrum Informacji o Euro

  • AW/PAP    10 lutego 2012 - 19:25
Jest pierwsze Centrum Informacji o Euro

Przy Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Łodzi otwarte zostało Centrum Informacji o Euro. Będzie pełnić rolę informacyjną i edukacyjną o europejskiej walucie.
Centrum otworzyli m.in. Marek Belka, prezes NBP, i Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Ośrodek ma służyć poznaniu różnych aspektów funkcjonowania euro i Europejskiego Systemu Banków Centralnych, do którego należy Narodowy Bank Polski. Dzięki spotkaniom, wykładom, prezentacjom i wystawom, które będą się tutaj odbywać będzie można pogłębiać wiedzę o polityce monetarnej w strefie euro, a także dowiedzieć się o warunkach i perspektywach przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty.

- Dotąd otwierałem inwestycje, które powstały dzięki euro napływającym do regionu. Dziś, wspólnie z prezesem Narodowego Banku Polskiego, otwieramy centrum informacji o euro - mówił marszałek Witold Stępień (oceń jego działania). - Wierzę, że jest to symbol tego, że gospodarka Łodzi i województwa łódzkiego zmierza w dobrym kierunku.

- Trudno dziś być entuzjastą euro. Jednak wejście do strefy euro jest celem strategicznym naszego kraju - zapewniał prezes Marek Belka. - Jestem daleki od wyznaczania terminu, kiedy to może nastąpić. Jestem jednak przekonany, że tak będzie. Stąd otwarcie tego punktu, który będzie nie tylko miejscem dyskusji na temat wspólnej waluty, ale również centrum informacji na temat integracji europejskiej w ogóle.

Zdaniem Belki jednym z elementów takiego przygotowania ma być działalność Centrum Informacji o Euro, które będzie informować m.in. o wspólnej europejskiej walucie, wspólnej polityce monetarnej czy sposobie funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej w ramach UE, a także o warunkach i perspektywach przyjęcia euro przez Polskę oraz o związanych z tym korzyściach i kosztach.

Jak mówił Belka, to nie będzie ośrodek propagandy, ale miejsce dyskusji, miejsce, w którym będą rozwiewane różne wątpliwości. "Nie chcemy pustymi frazesami pokrywać problemów, które rzeczywiście są dzisiaj w europejskiej gospodarce. Natomiast wydaje mi się, że w takich trudnych czasach jest najciekawiej dyskutować" - powiedział.

Dodał, że jeśli łódzki ośrodek się sprawdzi, to w przyszłości NBP nie wyklucza możliwości otwarcia podobnych ośrodków w innych miastach.

W Centrum dostępne są bezpłatne publikacje o euro - broszury informacyjne, publikacje naukowe, multimedia. Zatrudnieni tam konsultanci odpowiadać będą na pytania osobiście oraz mailowo. Organizowane będą spotkania, wykłady, prezentacje, konkursy i wystawy.

Ośrodek planuje nawiązać współpracę ze szkołami oraz uczelniami, a także z instytucjami, których działania mają związek z problematyką integracji europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.