PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest plan jak odzyskać unijną kasę na e-administrację

  • AW    4 czerwca 2012 - 12:07
Jest plan jak odzyskać unijną kasę na e-administrację

Jest gotowy plan naprawczy„Remedial Action Plan” (RAP), który ma pomóc w odmrożeniu unijnych pieniędzy na rozwój e-administracji.
Jak podaje Ministerstwo Administarcji i Cyfryzacji, przedstawione Komisji Europejskiej działania naprawcze dotyczą całego systemu zarządzania i kontroli nad projektami oraz obejmują wszystkie projekty realizowane w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pozwalając na skuteczniejsze zarządzanie inwestycjami informatycznymi.

Czytaj też: Unia wstrzymała dopłaty na e-administarcję

- Kompleksowy plan naprawczy mógł powstać w dwa tygodnie dzięki opublikowanemu przez nas w kwietniu raportowi „Państwo 2.0 Nowy start e-administracji" - podkreśla minister Boni.

- Zawarliśmy w nim rekomendacje działań naprawczych, które szczegółowo opisujemy w RAP. Najważniejsza jest systemowa poprawa zarządzania projektami, wzmocnienie monitoringu i kontroli oraz etapowa ocena realizacji projektów. Kolejnym krokiem będzie ocena rozwiązań i projektów w ramach stworzonego wspólnie z Komisją Europejską zespołu, tak by do 20 czerwca wypracować przesłanki do podjęcia dobrej dla nas decyzji na rzecz odblokowania unijnych środków. Samej decyzji spodziewamy się najwcześniej jesienią, bowiem KE ma formalnie pół roku na ustosunkowanie się do wniosku - powiedział Boni. Termin biegnie od daty złożenia wniosku, czyli od 20 kwietnia.

Najważniejsze zmiany w sprawie prowadzenia projektów informatycznych dotyczą wzmocnienia systemu ich monitorowania i weryfikacji postępów oraz silniejszego powiązania tego systemu z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli.

To, zdaniem resortu, pozwoli stwierdzić z wyprzedzeniem, czy osiągnięcie założonych celów nie jest zagrożone. Intensywniejsze ma być wsparcie doradcze dla beneficjentów projektów. Osoby uczestniczące w projektach zostaną obowiązkowo przeszkolone w zakresie zamówień publicznych, w tym z zakresu działań antykorupcyjnych.

MAC zobowiązał się przygotować procedury dla przygotowanego planu naprawczego do 20 czerwca. W tym samym terminie zostaną wyznaczone zmodyfikowane kamienie milowe dla wszystkich projektów.

Wypracowanie przesłanek dla Komisji Europejskiej do odblokowania finansowania oraz zaakceptowanie przez Komisję zaproponowanych działań naprawczych powinno zaowocować przywróceniem przynajmniej części unijnego finansowania projektów realizowanych w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.