PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na 450 mln zł dla gazoportu

  • MRR    13 października 2011 - 22:58

Ponad 450 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono na realizację projektu „Budowa terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu – instalacja rozładunkowa i regazyfikacyjna”, zwanego potocznie terminalem LNG.
13 października 2011 roku zawarta została umowa o dofinansowanie. Beneficjentem projektu jest spółka Polskie LNG.

- Projekt terminala jest jedną z trzech inwestycji o najwyższej wartości dofinansowania w ramach sektora energetyki Programu Infrastruktura i Środowisko. Jest też przykładem wręcz modelowego przygotowania i wdrażania tak skomplikowanej inwestycji – powiedział biorący udział w uroczystości podpisania umowy Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Inwestycja przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski, pozwoli na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce oraz jego sprzedaż do innych krajów. Budowa terminala LNG jest komplementarna z projektami Gaz System S.A. dotyczącymi rozbudowy systemu przesyłowego gazu ziemnego w Polsce.

Całkowity koszt budowy terminala LNG to blisko 3 mld zł. Dofinansowanie projektu w kwocie 456 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego umożliwi znaczne podniesienie poziomu kontraktacji dla sektora energetyki Programu Infrastruktura i Środowisko do blisko 55 proc. Na realizację części projektu Polskie LNG S.A. uzyskało już środki unijne z tzw. Recovery Plan (55 mln euro). Inwestycja jest już od września 2010 r. w trakcie realizacji , a jej zakończenie planuje się w czerwcu 2014 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.