PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na budowę wału przy jeziorze Jamno

  • PAP    9 listopada 2012 - 17:59

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) w Szczecinie podpisał umowę z wykonawcą współfinansowanej z funduszy Unii Europejskiej budowy wału przeciwpowodziowego i wrót sztormowych na jeziorze Jamno w gminie Mielno.
Inwestycja, zgodnie z ustaloną w przetargu ceną, ma kosztować 20,6 mln zł. Wykona ją konsorcjum firm Krzysztof Bobrowski z Jeżyc k. Darłowa oraz szczecińska spółka Przedsiębiorstwo Konserwacji Urządzeń Wodnych i Melioracyjnych.

"Na plac budowy wykonawca powinien wejść jeszcze w listopadzie" - powiedział dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens.

Czytaj też: Dotacja na wrota sztormowe na jeziorze Jamno

Przetarg na wykonawcę inwestycji rozstrzygnięto na początku października br. Wynik postępowania został oprotestowany przez Hydrobudowę Gdańsk SA. Sprawa trafiła Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie została umorzona z powodu wycofania wniosku Hydrobudowy Gdańsk SA tuż przed rozprawą.

Budowa wału przeciwpowodziowego i wrót sztormowych na jeziorze Jamno jest częścią szacowanego na 70 mln zł projektu o nazwie "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina", na który składa się 7 zadań.

Celem inwestycji jest zabezpieczenie 140 hektarów terenu mierzei Jamneńskiej oraz znajdującej się tam drogi powiatowej Łazy - Unieście przed zalaniem oraz 6-kilometrowy odcinek plaży przed erozją.

Unijne dofinansowanie inwestycji pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, stanowi 85 proc. wartości projektu. Prace budowlane mają trwać do czerwca 2013 r.

Z siedmiu elementów projektu "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina" zrealizowano dotychczas dwa.

Jak powiedział dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens, zbudowany został stopień wodny na wypływie z jeziora Lubiatowo k. Koszalina oraz wał przeciwpowodziowy na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno.

Trwa budowa wału przeciwpowodziowego na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno i zbiornika retencyjnego o powierzchni 7,08 ha w Koszalinie.

Realizacja całego projektu "Zabezpieczenia zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenia terenów zabudowanych miasta Koszalina" przewidziana jest na rok 2014.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.