PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na rozbudowę euroteminalu

  • AW    13 września 2012 - 10:59
Jest umowa na rozbudowę euroteminalu

- Dzięki wykorzystaniu potencjału Euroterminalu Sławków i naszych portów morskich, które są w stanie przyjmować największe kontenerowce, Polska staje się centrum przeładunkowym Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło podczas uroczystego podpisania umowy o dofinansowanie trzeciego etapu Budowy Międzynarodowego Centrum Logistycznego Euroterminal w Sławkowie.
- Euroterminal ma doskonałe połączenia z krajową i międzynarodową siecią dróg i kolei. W pobliżu krzyżują się autostrady A1 i A4 oraz linie kolejowe Zgorzelec-Medyka i Gdynia-Zebrzydowice, czyli wschód-zachód i północ-południe. Niedaleko znajdują się też porty lotnicze Kraków Balice i Katowice Pyrzowice. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jeszcze lepiej wykorzystać te atuty - dodał wiceminister Zdziebło.

Jak informuje resort rozwoju regionalnego, dzięki podpisanej umowie powstaną: nowa płyta do składowania kontenerów, suwnica do ich przeładunku, tory, drogi wewnętrzne, a także instalacja wodociągowa i elektryczna oraz kanalizacja deszczowa. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 60,7 mln zł. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosło 21,7 mln zł. Inwestycja zakończy się w grudniu 2014 roku.

Planowane inwestycje są technicznie i funkcjonalnie powiązane z już istniejącą infrastrukturą Euroterminala. Przedsięwzięcie jest kontynuacją dwóch projektów budowy Międzynarodowego Centrum Logistycznego Euroterminal w Sławkowie, zrealizowanych w ramach Programu Transport 2004-2006.

Rozstrzygnięte zostały już wszystkie przetargi na rzeczowy zakres projektu tj: zaprojektowanie wraz z dostawą i montażem suwnicy kontenerowej, zaprojektowanie i budowę stacji energetycznej P2 służącej do zasilania suwnicy, zaprojektowanie i budowa płyty kontenerowej oraz nadzór budowlany.

Efektem realizacji tych inwestycji będzie zwiększenie w 2015 r. wielkości obsłużonych ładunków.

- Transport intermodalny umożliwia zmniejszenie przewozów drogowych, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału kolei. Dzięki funduszom z Programu Infrastruktura i Środowisko wspieramy budowę ogólnodostępnych terminali kontenerowych i centrów logistycznych na liniach kolejowych i w portach morskich, a także wprowadzanie nowoczesnych technik zarządzania w terminalach i centrach - poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

W sierpniu br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło decyzję o zwiększeniu puli funduszy na rozwój transportu intermodalnego ze 111 mln euro do 145 mln euro. Dofinansowaniem objęte będą projekty wyłonione w nowym naborze. - Wnioski w II turze konkursu można składać od 24 września do 17 grudnia 2012 r. Do rozdysponowania jest ponad 167,7 mln zł - dodał wiceminister Zdziebło.

Potencjalnymi beneficjentami tych środków są operatorzy terminali kontenerowych i centrów logistycznych, zarządy portów morskich (Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście, Police, Darłowo, Kołobrzeg, Elbląg) oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie transportu intermodalnego. Projekty wybierane są wyłącznie w ramach procedury konkursowej.

Maksymalny udział dofinansowania wynosi 50 proc. (na budowę i rozbudowę infrastruktury, urządzeń systemów instalacji oraz prace projektowe i przygotowanie dokumentacji w tym zakresie) lub 30 proc. (na zakup systemów oraz urządzeń, w tym taboru intermodalnego). Minimalna wartość projektu to 20 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.