JuraPark w Krasiejowie laureatem konkursu MRR

JuraPark w Krasiejowie został jednym z 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii miejsce przyjazne dzieciom. W JuraParku można przenieść się do okresu, gdy na Ziemi żyły dinozaury.
JuraPark w Krasiejowie laureatem konkursu MRR

Na 40 hektarach Parku stoi ponad 260 makiet prehistorycznych gadów naturalnej wielkości. Makiety przedstawiają blisko 60 gatunków dinozaurów. Wszystkie można obejrzeć w naturalnym otoczeniu - ustawiono je wzdłuż ponad 1,5-km ścieżki.

Według Haliny Kisiel, wiceprezes Stowarzyszenia Delta, właściciela JuraParku, dużym powodzeniem zwiedzających cieszy się trójwymiarowe kino. W Krasiejowie znajduje się również Tunel Czasu, w którym - podróżując specjalną kolejką - poznaje się dzieje Ziemi.

Najnowszą, udostępnioną w tym roku dla zwiedzających, atrakcją jest Oceanarium, w którym zamiast szyb akwariowych są olbrzymie ekrany multimedialne. Można na nich oglądać trójwymiarowe pływające dinozaury sprzed milionów lat.

"Po reakcjach odwiedzających widać, że nasz podwodny świat robi wrażenie" - stwierdziła wiceprezes.

W JuraParku są też inne atrakcje: duży plac zabaw, plaża, punkty gastronomiczne. Dzieci mogą się też bawić w archeologów i wyszukać w ziemi skamieniałe kości.

Dużym atutem Parku jest również to, że tuż obok makiet dinozaurów zobaczyć można prawdziwe skamieniałości. JuraPark w Krasiejowie powstał w miejscu, w którym znaleziono największe w Europie pokłady kości triasowych kręgowców.

Muzeum, które jest częścią JuraParku, stoi nad czynnym stanowiskiem badawczym - tu ciągle pracują paleontolodzy. Wśród wielu znalezionych na tym cmentarzysku dinozaurów odkryto zupełnie nieznanego i nazwano go Silesaurus opolensis.

Z roku na rok w JuraParku przybywa zwiedzających. W roku 2010 miejsce to odwiedziło 178 tys. osób, w ubiegłym roku - już prawie 300 tys. zwiedzających, a w tym roku - od 29 marca - blisko 45 tys. ludzi.

"W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego zanotowaliśmy przyrost zwiedzających o kilka tysięcy" - poinformował kierownik JuraParku Witold Szymula. Zaznaczył, że ponad 60 proc. tej liczby stanowią grupy wycieczkowe dzieci i młodzieży.

JuraPark w Krasiejowie został otwarty w czerwcu 2010 r. Inwestycja kosztowała ponad 28 mln zł.

Do ministerialnego konkursu 7 cudów Funduszy Europejskich zgłoszono projekt "Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (Jura Parku) w Krasiejowie" o wartości ponad 5,1 mln zł.

Projekt ten dofinansowany został 2,4 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

W tym roku Stowarzyszenie Delta, właściciel JuraParków w Krasiejowie, Bałtowie i Solcu Kujawskim zdobyło też nagrodę w konkursie serwisu Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Popularyzator Nauki" dla najlepszej instytucji nienaukowej za przekazywanie wiedzy o dinozaurach i czasach, w których żyły.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już po raz piąty wyróżniło najciekawsze projekty turystyczne dofinansowane z funduszy europejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (16)ZOBACZ WSZYSTKIE

Miejsce ciekawe, oryginalne, warte odwiedzenia i to jak najszybciej :D

Diana, 2015-11-15 23:31:41 odpowiedz

Moim szkrabom najbardziej podobało się na przewspaniałym i bardzo oryginalnym jaskiniowym placu zabaw;) polecam!

Dingo, 2015-10-26 21:45:05 odpowiedz

Słuchajcie, ja byłam w tym Juraparku z dziećmi, bardzo Wam polecam, ani chłopiec ani dziewczynka nie nudzili się;) podobno jeszcze lepiej jest pojechać z wycieczką klasową, dlatego będę namawiać wychowawcę aby zabrał tam klasę mojego synka.

Ania, 2015-10-26 21:31:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE