PARTNER PORTALU
 • BGK

JuraPark w Krasiejowie laureatem konkursu MRR

 • PAP    27 maja 2012 - 16:30
JuraPark w Krasiejowie laureatem konkursu MRR

JuraPark w Krasiejowie został jednym z 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii miejsce przyjazne dzieciom. W JuraParku można przenieść się do okresu, gdy na Ziemi żyły dinozaury.
Na 40 hektarach Parku stoi ponad 260 makiet prehistorycznych gadów naturalnej wielkości. Makiety przedstawiają blisko 60 gatunków dinozaurów. Wszystkie można obejrzeć w naturalnym otoczeniu - ustawiono je wzdłuż ponad 1,5-km ścieżki.

Według Haliny Kisiel, wiceprezes Stowarzyszenia Delta, właściciela JuraParku, dużym powodzeniem zwiedzających cieszy się trójwymiarowe kino. W Krasiejowie znajduje się również Tunel Czasu, w którym - podróżując specjalną kolejką - poznaje się dzieje Ziemi.

Najnowszą, udostępnioną w tym roku dla zwiedzających, atrakcją jest Oceanarium, w którym zamiast szyb akwariowych są olbrzymie ekrany multimedialne. Można na nich oglądać trójwymiarowe pływające dinozaury sprzed milionów lat.

"Po reakcjach odwiedzających widać, że nasz podwodny świat robi wrażenie" - stwierdziła wiceprezes.

W JuraParku są też inne atrakcje: duży plac zabaw, plaża, punkty gastronomiczne. Dzieci mogą się też bawić w archeologów i wyszukać w ziemi skamieniałe kości.

Dużym atutem Parku jest również to, że tuż obok makiet dinozaurów zobaczyć można prawdziwe skamieniałości. JuraPark w Krasiejowie powstał w miejscu, w którym znaleziono największe w Europie pokłady kości triasowych kręgowców.

Muzeum, które jest częścią JuraParku, stoi nad czynnym stanowiskiem badawczym - tu ciągle pracują paleontolodzy. Wśród wielu znalezionych na tym cmentarzysku dinozaurów odkryto zupełnie nieznanego i nazwano go Silesaurus opolensis.

Z roku na rok w JuraParku przybywa zwiedzających. W roku 2010 miejsce to odwiedziło 178 tys. osób, w ubiegłym roku - już prawie 300 tys. zwiedzających, a w tym roku - od 29 marca - blisko 45 tys. ludzi.

"W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego zanotowaliśmy przyrost zwiedzających o kilka tysięcy" - poinformował kierownik JuraParku Witold Szymula. Zaznaczył, że ponad 60 proc. tej liczby stanowią grupy wycieczkowe dzieci i młodzieży.

JuraPark w Krasiejowie został otwarty w czerwcu 2010 r. Inwestycja kosztowała ponad 28 mln zł.

Do ministerialnego konkursu 7 cudów Funduszy Europejskich zgłoszono projekt "Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (Jura Parku) w Krasiejowie" o wartości ponad 5,1 mln zł.

Projekt ten dofinansowany został 2,4 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

W tym roku Stowarzyszenie Delta, właściciel JuraParków w Krasiejowie, Bałtowie i Solcu Kujawskim zdobyło też nagrodę w konkursie serwisu Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Popularyzator Nauki" dla najlepszej instytucji nienaukowej za przekazywanie wiedzy o dinozaurach i czasach, w których żyły.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już po raz piąty wyróżniło najciekawsze projekty turystyczne dofinansowane z funduszy europejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (16)

 • Diana, 2015-11-15 23:31:41

  Miejsce ciekawe, oryginalne, warte odwiedzenia i to jak najszybciej :D
 • Dingo, 2015-10-26 21:45:05

  Moim szkrabom najbardziej podobało się na przewspaniałym i bardzo oryginalnym jaskiniowym placu zabaw;) polecam!
 • Ania, 2015-10-26 21:31:27

  Słuchajcie, ja byłam w tym Juraparku z dziećmi, bardzo Wam polecam, ani chłopiec ani dziewczynka nie nudzili się;) podobno jeszcze lepiej jest pojechać z wycieczką klasową, dlatego będę namawiać wychowawcę aby zabrał tam klasę mojego synka.