Kamienica Starościńska odzyska dawny blask

  • AW/mazovia.pl
  • 24-02-2011
  • drukuj
Już niedługo kolejny radomski zabytek zostanie odnowiony. Kamienica Starościńska, bo o niej mowa stanie się siedzibą stacji archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Wybudowana na fundamentach średniowiecznego zamku Kamienica Starościńska jest głównym elementem architektonicznym Miasta Kazimierzowskiego.

Zgodnie z projektem, do końca roku mają trwać prace budowlano – konserwatorskie, związane z odnowieniem budynku i przystosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowana jest również modernizacja piwnic, w których w przyszłości znajdzie się ekspozycja prezentująca wykopaliska archeologiczne.

Będzie to możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej. Projekt o wartości prawie 3 mln zł decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzyma dofinasowanie unijne w wysokości ponad 2,1 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali już przedstawiciele urzedu marszałkowskiego i spółki „Rewitalizacja”.

W Kamienicy zainstalowany zostanie nowoczesny, proekologiczny system ogrzewania. Powstaną też sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Oprócz tego projekt przewiduje zagospodarowanie terenu wokół budynku. Wybudowany zostanie ogólnodostępny parking, a z myślą o miłośnikach spacerów powstaną dwa skwery. Na jednym z nich, usytuowanym przy ul. Małej, wyeksponowane będą relikty murów obronnych z XIV w. Na drugim – przy ul. Grodzkiej znajdzie się makieta Zamku Radomskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE