Kasa na innowacyjne projekty na Śląsku

Nowatorska instalacja odsiarczania spalin, portal interaktywnej telewizji internetowej dla służby zdrowia oraz urządzenie umożliwiające ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca - to projekty, które zwyciężyły w śląskim konkursie "Wyścig po kapitał".
Kasa na innowacyjne projekty na Śląsku
O jego rozstrzygnięciu w kategorii pod nazwą "200 tys. euro na start" poinformował w piątek jeden z organizatorów konkursu - katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Współfinansowane z unijnych środków przedsięwzięcie służyło wyborowi innowacyjnych projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację, ze środków programu "Innowacyjna gospodarka".

"Poszukiwaliśmy pomysłodawców dysponujących innowacyjnym pomysłem lub technologią związaną z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem energooszczędnym, technologiami informacyjnymi i medycyną" - przypomniała w piątek Monika Pilip z zarządu Parku, a zarazem menedżerka projektu "Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii".

Według organizatorów konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem - wpłynęło ponad 200 zgłoszeń i prawie 50 wypełnionych wniosków aplikacyjnych. Główną nagrodą było przyjęcie pomysłu do tzw. preinkubacji, co oznacza szansę na otrzymanie 200 tys. euro wsparcia na rozkręcenie biznesu.

Pierwszą nagrodę otrzymał Eugeniusz Pieszka za opracowanie sposobu ochrony przed niskotemperaturową korozją siarkową wewnętrznej powierzchni przewodu spalinowego komina, poprzez budowę instalacji głębokiego odsiarczania spalin metodą półsuchą. Eksperci uznali, że jego rozwiązanie jest tanie inwestycyjnie, a przy tym ekologiczne.

Konkursowe jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał Tomasz Kotliński za projekt budowy i wdrożenia portalu polskiej interaktywnej telewizji internetowej dla lekarzy, farmaceutów, biotechnologów i pozostałych pracowników służby zdrowia.

Ma to być również "wirtualny uniwersytet" dla lekarzy na etapie specjalizacji oraz studentów medycyny. Aplikacja zawiera 23 ścieżki dokształcania za pomocą materiałów multimedialnych, uzupełnionych testami wiedzy. Rozwiązania technologiczne pozwalają także np. na przekaz on-line raportów skuteczności nowych leków i badań klinicznych.

Drugie wyróżnienie otrzymał Grzegorz Kubiak - autor urządzenia do oceny stężenia kwasu mlekowego we krwi włośniczkowej. Pomiar wykonywany jest za pomocą automatycznego nakłuwacza, co umożliwia biochemiczną ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE