Kasa na inwestycje ekologiczne dla lubuskiego

- Lubuskie gminy, związki gmin oraz zakłady i spółki komunalne chętnie korzystają z unijnych pieniędzy na inwestycje proekologiczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za pośrednictwem samorządu otrzymały już 162 mln zł.
Kasa na inwestycje ekologiczne dla lubuskiego

Dzięki tym pieniądzom budowane lub modernizowane są m.in. sieci wodociągowe, stacje uzdatniania wody, sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków.

Na początku tego miesiąca władze regionu podpisały kolejne umowy na udzielenie dofinansowania. Łącznie będzie to ponad 35 mln zł.

"Lubuskie stawia na ochronę środowiska naturalnego - również poprzez zapewnienie mieszkańcom dostępu do dobrej jakości wody, jak i pomoc w budowaniu oczyszczalni ścieków, szczególnie na terenach wiejskich. To jedno z podstawowych zadań samorządu" - powiedział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

Czytaj też: Śląsk w ogonku jeśli chodzi o energię odnawialną

Wśród samorządów, które otrzymały teraz dofinansowanie, znalazła się podgorzowska Kłodawa. Projekt tej gminy dotyczy rozbudowy sieć wodociągowej i kanalizacyjnej. Powstać ma m.in. 67 przydomowych oczyszczalni ścieków. Z programu PROW na lata 2007-2013 Kłodawa ma otrzymać blisko 1,3 mln zł.

Sieć wodociągową i kanalizacyjną rozbudowuje także gmina Wschowa. Chodzi o inwestycje we wsiach Osowa Sień i Przyczyna Górna.

Prawie 3 mln zł z PROW uzyskał Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie, który chce wybudować m.in. nową sieć wodociągową we wsi Lubogoszcz oraz kanalizację sanitarną wraz w przepompowniami, a także rurociąg prowadzący ścieki do oczyszczalni w Sławie. Zakład ten realizuje też projekt z zakresu energii odnawialnej; za pieniądze z PROW chce zamontować zespoły fotowoltaiczne oraz przyłącza elektromagnetyczne na własne potrzeby.

W ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" z PROW na lata 2007-13 województwo lubuskie ma do wydania w sumie 178 mln zł. Najwyższe dofinansowane, które można uzyskać to 4 mln zł. Dotychczas region rozdysponował 162 mln zł. W najbliższych miesiącach odbędzie się kolejny nabór wniosków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE