PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na inwestycje ekologiczne dla lubuskiego

  • PAP    4 lipca 2013 - 16:21
Kasa na inwestycje ekologiczne dla lubuskiego

- Lubuskie gminy, związki gmin oraz zakłady i spółki komunalne chętnie korzystają z unijnych pieniędzy na inwestycje proekologiczne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za pośrednictwem samorządu otrzymały już 162 mln zł.
Dzięki tym pieniądzom budowane lub modernizowane są m.in. sieci wodociągowe, stacje uzdatniania wody, sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków.

Na początku tego miesiąca władze regionu podpisały kolejne umowy na udzielenie dofinansowania. Łącznie będzie to ponad 35 mln zł.

"Lubuskie stawia na ochronę środowiska naturalnego - również poprzez zapewnienie mieszkańcom dostępu do dobrej jakości wody, jak i pomoc w budowaniu oczyszczalni ścieków, szczególnie na terenach wiejskich. To jedno z podstawowych zadań samorządu" - powiedział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

Czytaj też: Śląsk w ogonku jeśli chodzi o energię odnawialną

Wśród samorządów, które otrzymały teraz dofinansowanie, znalazła się podgorzowska Kłodawa. Projekt tej gminy dotyczy rozbudowy sieć wodociągowej i kanalizacyjnej. Powstać ma m.in. 67 przydomowych oczyszczalni ścieków. Z programu PROW na lata 2007-2013 Kłodawa ma otrzymać blisko 1,3 mln zł.

Sieć wodociągową i kanalizacyjną rozbudowuje także gmina Wschowa. Chodzi o inwestycje we wsiach Osowa Sień i Przyczyna Górna.

Prawie 3 mln zł z PROW uzyskał Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie, który chce wybudować m.in. nową sieć wodociągową we wsi Lubogoszcz oraz kanalizację sanitarną wraz w przepompowniami, a także rurociąg prowadzący ścieki do oczyszczalni w Sławie. Zakład ten realizuje też projekt z zakresu energii odnawialnej; za pieniądze z PROW chce zamontować zespoły fotowoltaiczne oraz przyłącza elektromagnetyczne na własne potrzeby.

W ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" z PROW na lata 2007-13 województwo lubuskie ma do wydania w sumie 178 mln zł. Najwyższe dofinansowane, które można uzyskać to 4 mln zł. Dotychczas region rozdysponował 162 mln zł. W najbliższych miesiącach odbędzie się kolejny nabór wniosków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.