PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na inwestycje turystyczne i e-usługi na Mazowszu

  • PAP    29 listopada 2013 - 19:15
Kasa na inwestycje turystyczne i e-usługi na Mazowszu

W piątek władze województwa mazowieckiego podpisały z 11 beneficjentami umowy na dofinansowanie ze środków unijnych inwestycji dotyczących rozwoju turystyki, e-usług i gospodarki odpadowej w regionie. Na projekty przeznaczono w sumie 19 mln zł.
Wicemarszałek województwa Leszek Ruszczyk powiedział w piątek, że pieniądze przeznaczane są na poprawę konkurencyjności regionu. Wyjaśnił, że dofinansowane zostaną m.in. inwestycje poprawiające infrastrukturę turystyczną w mazowieckich miastach i miejscowościach.

"Podpisujemy aż 11 umów. Są to kolejne pieniądze, które będą zainwestowane na Mazowszu. Liczymy, że Państwo skutecznie i szybko wydacie te środki" - powiedział Ruszczyk, zwracając się do beneficjentów.

Największe dofinansowanie, w wysokości 7 mln zł otrzyma Uniwersytet Warszawski, który przygotuje platformę usług elektronicznych dla społeczności regionu. Całkowity koszt projektu wynosi 8,5 mln zł. Prorektor Uniwersytetu dr hab. Anna Giza-Poleszczuk przypomniała, że informatycy i matematycy z UW zajmują corocznie czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach. "Byłoby grzechem, aby nasze kompetencje ograniczały się tylko do sfery akademickiej" - powiedziała.

Czytaj tez: Wszystko kręci się wokół przyszłej perspektywy UE

W ramach tego projektu udostępnione zostaną m.in. systemy informatyczne UW, które mają zapewnić np. bezpieczeństwo internetowych aplikacji, stron i sieci. Uczelnie z Mazowsza będą mogły skorzystać również z elektronicznego systemu obsługi studentów USOS. Dzięki programowi można zdalnie zapisywać się na zajęcia czy prowadzić internetowy indeks. Ma powstać też portal, na którym zamieszczane byłyby ciekawe z punktu widzenia mieszkańca regionu informacje.

Władze Mazowsza przekażą również pieniądze na gospodarkę komunalną. W Kozienicach i Mińsku Mazowieckim mają powstać nowoczesne punkty selektywnej zbiórki śmieci. Projekty będą kosztowały odpowiednio 3 i 1,1 mln zł, z dofinansowaniem 800 i ponad 900 tys. zł.

Najwięcej projektów, które otrzymają dofinansowanie, dotyczy budowy bądź poprawy infrastruktury turystycznej w regionie. W gminie Legionowo za ponad 2 mln zł (dofinansowanie 500 tys. zł) powstaną nowe ścieżki rowerowe. Nowa trasa rowerowa ma m.in. ułatwić dojazd do Zalewu Zegrzyńskiego.

Na rewitalizację plaż i jeziora w Jedlinie przeznaczono blisko 500 tys. zł (całkowity koszt inwestycji ok. 650 tys.), a na zagospodarowanie Zalewu Łosickiego 832 tys. zł (całkowity koszt - 979 tys.). Za ponad 630 tys. zł w Zwoleniu ma powstać turystyczny "szlak rodu Kochanowskich". Inwestycja ta otrzyma dofinansowanie w wysokości 458 tys. zł.

Pieniądze przeznaczone będą również na m.in. rewitalizację zamku górnego w Iłży (całkowity koszt inwestycji sięga 850 tys., a dopłata z UE - 500 tys. zł), gdzie co roku odbywają się popularne na Mazowszu turnieje rycerskie.

Podniesieniu walorów turystycznych i rekreacyjnych ma także pomóc budowa toru rolkowego w Ząbkach. Inwestycja kosztować będzie 271 tys. zł, z czego z Unii ma pochodzić 190 tys. zł.

Dotychczas w perspektywie finansowej 2007-2013 władze województwa mazowieckiego wydały ok. 8 mld zł na 1900 inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.