PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na odnawialne źródła energii w Podlaskim

  • PAP    24 kwietnia 2012 - 17:36
Kasa na odnawialne źródła energii w Podlaskim

- Ponad 17,8 mln zł dofinansowania z UE otrzyma pięć inwestycji w odnawialne źródła energii w województwie podlaskim - zdecydował we wtorek zarząd województwa. Oznacza to jednak wykorzystanie zaledwie 30 proc. pieniędzy zarezerwowanych w konkursie na takie projekty.
W rozstrzygniętym we wtorek konkursie do podziału było 56,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego. Do oceny merytorycznej przeszło 15 projektów, z których do dofinansowania zarząd województwa wybrał pięć.

Czytaj też: 1 mld na inwestycje w odnawialne źródła energii

Odrzucone projekty nie uzyskały w trakcie oceny merytorycznej wymaganej liczby punktów, bo nie spełniały różnych kryteriów konkursu - wyjaśniła Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka). Były na przykład przypadki źle przeprowadzonych analiz ekonomicznych, czy nawet przypadki nierentownych inwestycji. Urząd ocenił, że wielu wnioskodawców niedokładnie zapoznało się z kryteriami konkursu.

Smaczna-Jórczykowska zaznaczyła, że niewykorzystane pieniądze trafią do puli najbliższego konkursu na odnawialne źródła energii, który zostanie ogłoszony w maju lub czerwcu. Wówczas do zdobycia będą łącznie z RPO 32 mln euro (nie podano jeszcze wartości przelicznika euro na złote).

Jak poinformował po wtorkowym posiedzeniu zarządu rzecznik marszałka Jan Kwasowski, rozdzielone pieniądze trafią zarówno do podmiotów publicznych, jak i do firm.

Dodał, że w konkursie preferowane były projekty związane z rozwojem konkretnych źródeł czystej energii: przede wszystkim biogazownie i inne instalacje wykorzystujące biomasę, elektrownie wodne, a także małe elektrownie wiatrowe oraz energetyka słoneczna.

Największe unijne dofinansowanie otrzymały dwie firmy, którym przyznano łącznie 11,8 mln zł. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorstwo Adler Biogaz wybuduje biogazownię rolniczą w Rybołach, natomiast firma El-Pro elektrownię wiatrową w miejscowości Okrągłe, w gminie Jeleniewo. Całkowita wartość obu projektów, to 29,3 mln zł.

Pieniądze na swoją inwestycję otrzyma też Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Dzięki dotacji wynoszącej prawie 4 mln zł, w tamtejszej oczyszczalni ścieków zostanie zainstalowany agregator na biogaz i kocioł. Inwestycja ma wpłynąć na poprawę wydajności i zmniejszenie uciążliwości procesu oczyszczania ścieków.

Szpital w Sejnach dostanie 1,5 mln zł m.in. na instalację solarną i rozbudowę kotłowni oraz pompy ciepła, a gmina Wysokie Mazowieckie otrzyma 577,7 tys. zł dofinansowania na zainstalowanie pomp ciepła, które ogrzeją miejską pływalnię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.