Kasa na odnawialne źródła energii w Podlaskim

- Ponad 17,8 mln zł dofinansowania z UE otrzyma pięć inwestycji w odnawialne źródła energii w województwie podlaskim - zdecydował we wtorek zarząd województwa. Oznacza to jednak wykorzystanie zaledwie 30 proc. pieniędzy zarezerwowanych w konkursie na takie projekty.
Kasa na odnawialne źródła energii w Podlaskim

W rozstrzygniętym we wtorek konkursie do podziału było 56,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego. Do oceny merytorycznej przeszło 15 projektów, z których do dofinansowania zarząd województwa wybrał pięć.

Czytaj też: 1 mld na inwestycje w odnawialne źródła energii

Odrzucone projekty nie uzyskały w trakcie oceny merytorycznej wymaganej liczby punktów, bo nie spełniały różnych kryteriów konkursu - wyjaśniła Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka). Były na przykład przypadki źle przeprowadzonych analiz ekonomicznych, czy nawet przypadki nierentownych inwestycji. Urząd ocenił, że wielu wnioskodawców niedokładnie zapoznało się z kryteriami konkursu.

Smaczna-Jórczykowska zaznaczyła, że niewykorzystane pieniądze trafią do puli najbliższego konkursu na odnawialne źródła energii, który zostanie ogłoszony w maju lub czerwcu. Wówczas do zdobycia będą łącznie z RPO 32 mln euro (nie podano jeszcze wartości przelicznika euro na złote).

Jak poinformował po wtorkowym posiedzeniu zarządu rzecznik marszałka Jan Kwasowski, rozdzielone pieniądze trafią zarówno do podmiotów publicznych, jak i do firm.

Dodał, że w konkursie preferowane były projekty związane z rozwojem konkretnych źródeł czystej energii: przede wszystkim biogazownie i inne instalacje wykorzystujące biomasę, elektrownie wodne, a także małe elektrownie wiatrowe oraz energetyka słoneczna.

Największe unijne dofinansowanie otrzymały dwie firmy, którym przyznano łącznie 11,8 mln zł. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorstwo Adler Biogaz wybuduje biogazownię rolniczą w Rybołach, natomiast firma El-Pro elektrownię wiatrową w miejscowości Okrągłe, w gminie Jeleniewo. Całkowita wartość obu projektów, to 29,3 mln zł.

Pieniądze na swoją inwestycję otrzyma też Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Dzięki dotacji wynoszącej prawie 4 mln zł, w tamtejszej oczyszczalni ścieków zostanie zainstalowany agregator na biogaz i kocioł. Inwestycja ma wpłynąć na poprawę wydajności i zmniejszenie uciążliwości procesu oczyszczania ścieków.

Szpital w Sejnach dostanie 1,5 mln zł m.in. na instalację solarną i rozbudowę kotłowni oraz pompy ciepła, a gmina Wysokie Mazowieckie otrzyma 577,7 tys. zł dofinansowania na zainstalowanie pomp ciepła, które ogrzeją miejską pływalnię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE