PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na projekty związane z rybactwem w podlaskim

  • PAP    6 czerwca 2014 - 12:46
Kasa na projekty związane z rybactwem w podlaskim

- Mobilne centrum sprzedaży ryb, atrakcje turystyczne nad Kanałem Augustowskim i ochrona wód w parku krajobrazowym - to niektóre z projektów dofinansowanych przez Lokalną Grupę Rybacką w województwie podlaskim. LGR podzieliła na ten cel 2 mln zł.
Lokalna Grupa Rybacka "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego. Bierze udział w unijnym Programie Operacyjnym "Ryby" 2007-2013.

Jak poinformował prezes LGR Cezary Cieślukowski, do konkursu wpłynęły 42 projekty, a dofinansowanie otrzyma niespełna połowa. Według Cieślukowskiego zainteresowanie funduszami było duże, chociaż pieniędzy było niewiele.

W ramach Programu Operacyjnego "Ryby" 2007-2013 LGR dzieliło fundusze po raz szósty i była to najniższa kwota na projekty. W sumie LGR rozdysponowało ok. 45 mln zł.

Unijne dotacje przeznaczone są m.in. na wykorzystanie nowych technologii w przetwórstwie i hodowli ryb, rekultywację zbiorników wodnych, projekty dotyczące turystyki wędkarskiej i agroturystyki, tworzenie nowych łowisk, a dla turystów - kąpielisk czy szlaków turystycznych.

Jak poinformował Cieślukowski, dofinansowanie otrzymała prywatna firma, która chce stworzyć mobilne centrum sprzedaży ryb. Centrum takie, wyposażone w lodówki, może być wykorzystywane do handlu na festynach i imprezach.

Nietypowym zadaniem, które otrzyma dofinansowanie jest projekt "Promocyjne ścieżki Człapaczy jako narzędzie popularyzacji zasobów Sejneńszczyzny". Jak poinformował przewodniczący stowarzyszenia "Ściana Wschodnia" Jerzy Nazaruk, projekt jest skierowany głównie do osób starszych i ma być popularyzowany poprzez uniwersytety trzeciego wieku. W jego ramach zostanie wytyczonych kilka ciekawych miejsc na Sejneńszczyźnie, które stworzą ścieżkę o długości od 5 do 7 km. Projekt ma służyć m.in. integracji społecznej.

Poza tym LGR dofinansuje projekt dotyczący ochrony jeziora Jeglówek w Suwalskim Parku Krajobrazowym, budowy plaży, placu zabaw i boisk nad jeziorem Necko przy Kanale Augustowskim.

W programie operacyjnym "Ryby" 2007-2013 bierze udział 11 regionów z całej Polski, do których trafi łącznie ok. 800 mln zł. LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" otrzymała na swoje zadania w okresie działania programu 53,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.