Kasa na rewitalizację kościółka w Golinie

Około 1,7 mln zł wydano do tej pory na renowację XIV - wiecznego drewnianego kościółka i jego otoczenia w miejscowości Golina (Wielkopolska). Blisko milion złotych to środki unijne, pozostałą kwotę wyłożyli parafianie.
Kasa na rewitalizację kościółka w Golinie
Dzięki temu udało się zakończyć wszystkie prace na zewnątrz świątyni. "Odrestaurowano całą dębową bryłę kościoła, naprawiono fundamenty, ściany nośne, drewnianą konstrukcję, tzw. pruski mur, gontowy dach i wszystkie elementy zewnętrznego uzbrojenia: sygnaturki, opierzenia, orynnowania" - poinformował prezes stowarzyszenia "Nasza Wspólnota" Janusz Wojtczak.

Naprawiono również drogę dojazdową, zbudowano parkingi i plac procesyjny, gdzie na głazach odtworzono Mękę Pańską. Jak powiedział PAP proboszcz ks. Janusz Pytlik, zrekonstruowano również park przy kościele. "Zamontowano nowe ławki, zbudowano oczko wodne z kaskadą, założono oświetlenie" - dodał.

Jak twierdzi Wojtczak, Golinę i kościół odwiedzili królowie Władysław IV, Henryk Walezy i Jan III. Upamiętniają to trzy ponad dwustuletnie dęby w parku. "Park jest dziś bardzo atrakcyjnym miejscem rekreacji dla wszystkich mieszkańców" - podkreślił.

We wnętrzu kościoła odnowiono jedynie dwa ołtarze boczne z XVII wieku. Na dokończenie wszystkich prac potrzeba jeszcze co najmniej 1,2 mln zł.

Również ze środków unijnych realizowany jest w południowej Wielkopolsce program "Renowacja zabytkowych kościołów drewnianych", który obejmuje 11 świątyń w tej części regionu. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 14,5 mln zł., z czego ponad 9 mln zł to środki unijne. Do tej pory prace renowacyjne zakończono m.in. w 300-letnim kościele Na Pólku w Bralinie. We wszystkich obiektach, roboty muszą się zakończyć do 30 listopada.

W innych świątyniach zainstalowano lub instalowane są też urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą i pożarem. Zakres prac konserwatorskich zależny jest od stanu technicznego obiektów i dotyczy m.in. napraw, renowacji i konserwacji posadzek, wymianę i konserwację okien, drzwi, przebudowę fundamentów i podwalin, wykonanie izolacji, wymianę stropów i więźby dachowej oraz pokryć dachów.

Wśród 11 obiektów wymienionych w programie renowacji jest też kościół św. Rocha w Mikstacie, gdzie od setek lat odbywają się w sierpniu uroczystości poświęcenia zwierząt gospodarskich i domowych oraz kościoły w Czerminie z 1725 r. i Bralinie. Ten ostatni kilkanaście lat temu został odznaczony za rekonstrukcję dyplomem Europa Nostra. Jest jedną z największych drewnianych świątyń w kraju.

Ostatni niewielki remont kościoła w Golinie przeprowadzono w 1935 r., a generalny - w 1739 r. W południowej Wielkopolsce jest około 70 drewnianych kościołów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE