PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na rewitalizację kościółka w Golinie

  • PAP    17 września 2011 - 12:33
Kasa na rewitalizację kościółka w Golinie

Około 1,7 mln zł wydano do tej pory na renowację XIV - wiecznego drewnianego kościółka i jego otoczenia w miejscowości Golina (Wielkopolska). Blisko milion złotych to środki unijne, pozostałą kwotę wyłożyli parafianie.
Dzięki temu udało się zakończyć wszystkie prace na zewnątrz świątyni. "Odrestaurowano całą dębową bryłę kościoła, naprawiono fundamenty, ściany nośne, drewnianą konstrukcję, tzw. pruski mur, gontowy dach i wszystkie elementy zewnętrznego uzbrojenia: sygnaturki, opierzenia, orynnowania" - poinformował prezes stowarzyszenia "Nasza Wspólnota" Janusz Wojtczak.

Naprawiono również drogę dojazdową, zbudowano parkingi i plac procesyjny, gdzie na głazach odtworzono Mękę Pańską. Jak powiedział PAP proboszcz ks. Janusz Pytlik, zrekonstruowano również park przy kościele. "Zamontowano nowe ławki, zbudowano oczko wodne z kaskadą, założono oświetlenie" - dodał.

Jak twierdzi Wojtczak, Golinę i kościół odwiedzili królowie Władysław IV, Henryk Walezy i Jan III. Upamiętniają to trzy ponad dwustuletnie dęby w parku. "Park jest dziś bardzo atrakcyjnym miejscem rekreacji dla wszystkich mieszkańców" - podkreślił.

We wnętrzu kościoła odnowiono jedynie dwa ołtarze boczne z XVII wieku. Na dokończenie wszystkich prac potrzeba jeszcze co najmniej 1,2 mln zł.

Również ze środków unijnych realizowany jest w południowej Wielkopolsce program "Renowacja zabytkowych kościołów drewnianych", który obejmuje 11 świątyń w tej części regionu. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 14,5 mln zł., z czego ponad 9 mln zł to środki unijne. Do tej pory prace renowacyjne zakończono m.in. w 300-letnim kościele Na Pólku w Bralinie. We wszystkich obiektach, roboty muszą się zakończyć do 30 listopada.

W innych świątyniach zainstalowano lub instalowane są też urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą i pożarem. Zakres prac konserwatorskich zależny jest od stanu technicznego obiektów i dotyczy m.in. napraw, renowacji i konserwacji posadzek, wymianę i konserwację okien, drzwi, przebudowę fundamentów i podwalin, wykonanie izolacji, wymianę stropów i więźby dachowej oraz pokryć dachów.

Wśród 11 obiektów wymienionych w programie renowacji jest też kościół św. Rocha w Mikstacie, gdzie od setek lat odbywają się w sierpniu uroczystości poświęcenia zwierząt gospodarskich i domowych oraz kościoły w Czerminie z 1725 r. i Bralinie. Ten ostatni kilkanaście lat temu został odznaczony za rekonstrukcję dyplomem Europa Nostra. Jest jedną z największych drewnianych świątyń w kraju.

Ostatni niewielki remont kościoła w Golinie przeprowadzono w 1935 r., a generalny - w 1739 r. W południowej Wielkopolsce jest około 70 drewnianych kościołów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.