PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa z UE na przebudowę głównego placu Koszalina

  • PAP    17 czerwca 2013 - 16:21
Kasa z UE na przebudowę głównego placu Koszalina

10 mln zł od marszałka województwa zachodniopomorskiego otrzyma Koszalin na przebudowę głównego placu w mieście - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Andrzej Jakubowski. Pieniądze będą pochodzić z unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Znajdujący się w centrum Koszalina Rynek Staromiejski o powierzchni 8 tys. m kw. ma być przebudowany na podstawie projektu poznańskiego architekta Jacka Bułata.

Koszt inwestycji jest szacowany na 16 mln zł. W jej ramach na placu powstanie podświetlana fontanna o pow. 350 m kw., wielofunkcyjny obiekt, w którym ma się znaleźć lokal gastronomiczny, galeria sztuki oraz zadaszona scena.

Odnowiona ma być również elewacja wzniesionego w latach 60. ratusza. Przy placu ma stanąć nowoczesny przystanek autobusowy z punktem usługowym i kioskiem meteorologicznym.

Z placu zniknie natomiast stojący na nim od 1965 r. pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy". Monument będzie przeniesiony do znajdującego ok. 700 na wschód od ratusza parku koło amfiteatru. Ta część parku również zostanie zrewitalizowana w ramach planowanej inwestycji.

Przenosiny pomnika to najbardziej kontrowersyjny punkt rewitalizacji Rynku Staromiejskiego. Przeciwko zmianie lokalizacji monumentu od lipca ub.r. protestuje SLD.

W ocenie działaczy Sojuszu przeniesienie będzie "wymazaniem z przestrzeni publicznej symbolu świadczącego o odbudowie miasta ze zniszczeń wojennych i rozbudowie Koszalina w okresie PRL" oraz "zniszczeniem znaku koszalińskiej tożsamości".

Popierany przez mającą większość w radzie miasta PO prezydent Koszalina Piotr Jedliński powiedział w poniedziałek na konferencji, że pomnik "będzie odpowiednio wyeksponowany, poświęcony pionierom miasta i pozbawiony podtekstów politycznych".

Przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji, ma być ogłoszony na przełomie czerwca i lipca br. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: