PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa z UE na targowiska i odnowę wsi w pomorskim

  • PAP    12 listopada 2012 - 20:13
Kasa z UE na targowiska i odnowę wsi w pomorskim

Ponad 51 mln zł dofinansowania z UE otrzymają m.in. gminy, instytucje kultury, kościoły i organizacje pozarządowe na projekty związane z rozwojem wsi i targowisk w woj. pomorskim. Dotację otrzyma ponad 150 projektów.
W poniedziałek w Gdańsku zostały podpisane umowy na realizację projektów ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Prawie 8 mln zł trafi do pomorskich samorządów na budowę, modernizację i rozbudowę dziewięciu targowisk gminnych.

Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Justyna Durzyńska powiedziała , że zostaną przebudowane lub zmodernizowane targowiska w Pelplinie, Dzierzgoniu, Starej Kiszewie, Sztumie, Chojnicach, Kościerzynie, Tuchomiu, Bobowie i w Lęborku. Koszt realizacji projektów wynosi od 3,7 mln zł (w Pelplinie) do 378 tys. zł (w Tuchomiu).

Miasta i gminy otrzymają od 233 tys. zł do 1 mln zł dofinansowania. Maksymalny poziom pomocy unijnej wynosi 75 proc. kosztów inwestycji; pozostałą kwotę stanowi wkład własny beneficjenta. Realizacja projektów rozpocznie się jesienią i może potrwać dwa lata.

Około 43 mln zł dofinansowania otrzymają gminy, instytucje kultury, kościoły i organizacje pozarządowe na realizację ponad 140 projektów związanych z rozwojem wsi w woj. pomorskim.

"Są to projekty dotyczące infrastruktury społecznej (świetlic, domów kultury), infrastruktury sportowo-rekreacyjnej (boiska, place zabaw), obiektów zabytkowych (kościoły), infrastruktury turystycznej czy estetyzacji wsi" - wyjaśniła Durzyńska.

Poinformowała, że łącznie w woj. pomorskim w perspektywie finansowej 2007-2013 realizowanych będzie ponad 400 inwestycji dot. rozwoju wsi, które otrzymały dofinansowanie w wysokości prawie 100 mln zł.

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk uważa, że "każda z inwestycji jest niezwykle ważna dla lokalnej społeczności, sołectw i wsi". "Chodzi też o to, aby mieszkańcy wsi nie uciekali do miast, tylko żeby zostawali w tych małych miejscowościach, żeby się identyfikowali z miejscem urodzenia, żeby tworzyli miejsca pracy" - dodał. Ocenia, że "pomorska wieś szybko i korzystnie się zmienia".

<!-- pagebreak //-->

Burmistrz Dzierzgonia, Kazimierz Szewczuk podpisał umowy dot. realizacji pięciu projektów w zakresie odnowy targowiska i wsi. "Pieniądze otrzymywane w ramach dofinansowania mają ogromne znaczenie dla małych wsi, bo dzięki temu mieszkańcy mogą mieć np. chodniki czy świetlicę" - wyjaśnił.

W gminie Dzierzgoń dzięki dofinansowaniu z PROW każde sołectwo ma np. własną świetlicę wiejską. W minionych kilku latach gmina uzyskała dofinansowanie kilkunastu projektów.

Do tej pory dzięki PROW w Pomorskiem zbudowano, przebudowano lub wyposażono m.in. ponad 250 świetlic, domów kultury, obiektów sportowych i placów zabaw. Zbudowano także prawie 6 tys. km ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych oraz urządzono 27 parków i miejsc rekreacji.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu zostały odnowione np. kościoły w Wielu i w Łubnie, został utworzony Park Wiejski w Gardnie Wielkiej, powstał Klub Animacji Społecznej w Krzemieniewie oraz Międzypokoleniowe Wiejskie Centrum Aktywności w Bińczu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.