PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice i Saragossa razem do ESK 2016

  • PAP    25 stycznia 2011 - 19:21
Katowice i Saragossa razem do ESK 2016

Katowice i hiszpańska Saragossa, miasta kandydujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (ESK 2016), połączą wysiłki w walce o ten prestiżowy tytuł.
W 2016 roku jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie będą nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

- Mamy wspólne cele i marzenia - zadeklarowali dyrektor biura ESK 2016 Katowice, Marek Zieliński oraz dyrektorka Fundacji Zaragoza 2016, Cesara Falo.

Od poniedziałku przebywa w Saragossie polska delegacja z kandydujących do tytułu Katowic. Szefowi biura katowickiego towarzyszyła odpowiedzialna za relacje międzynarodowe Marta Piastowska.

- Katowice i Saragossa marzą o nowych horyzontach kulturalnych - powiedział Falo. - Mają wspólne punkty widzenia i podobne projekty kulturalnej odnowy Europy.

Jak wyjaśnił, celem obu miast jest: - stworzenie nowej kultury europejskiej, która bazowałaby na aktywności obywatelskiej, rozwoju urbanistycznym i renowacji terenów zielonych w miastach.

Zieliński podkreślił konieczność tworzenia "nowej przestrzeni urbanistycznej", "nowego miasta, w którym byłyby obecna natura". Stolica województwa śląskiego kandyduje pod hasłem: "Katowice. Miasto ogrodów".

Według przedstawicieli obu miast, niektóre wspólne projekty mogłyby być realizowane nawet, jeżeli Katowice i Saragossa nie uzyskałyby prestiżowego tytułu. O tytuł ESK 2016 walczy obecnie pięć miast polskich i sześć hiszpańskich.

- Identyfikujemy się z wieloma projektami Katowic, dlatego łatwo jest się nam porozumieć - powiedział Falo. - Będziemy pracować razem, bez względu na to, czy zostaniemy wybrani, czy nie.

Falo ujawnił, że do Saragossy przyjadą także inne delegacje z polskich miast kandydujących - z Warszawy, Lublina, Wrocławia i Gdańska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • MP, 2011-01-25 22:41:46

    Zawsze razem jest rażniej! Pokrewne temperamenty,bratnie dusze,podobne poglądy i oceny...A wydawałoby sie,że taka odległośc dzieli Katowice i Saragossę ! Najważniejsze,aby spotkac odpowiedniego partnera I zostać ESK 2016 !