PARTNER PORTALU
  • BGK

KE: 293 mln euro na transport w czterech polskich miastach

  • PAP    28 stycznia 2015 - 19:47
KE: 293 mln euro na transport w czterech polskich miastach
fot.pixello.de

Komisja Europejska zatwierdziła w środę przekazanie 293 mln euro z funduszu spójności na pięć inwestycji transportowych, zrealizowanych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Poznaniu.
Jak poinformowała KE w komunikacie, celem inwestycji z programu "Infrastruktura i Środowisko" jest modernizacja systemów transportu publicznego, by bardziej sprzyjały one ochronie środowiska oraz zapewniały mieszkańcom miast i odwiedzającym lepsze warunki podróżowania, wygodę a także krótszy czas podróży. Inwestycje te mają zostać zakończone w 2015 r.

Unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Cretu oświadczyła, że zaakceptowane inwestycje pomogą także wzmocnić konkurencyjność i gospodarkę czterech miast oraz całego kraju.

Około 133 mln euro z funduszy unijnych trafi na zakup 85 tramwajów niskopodłogowych, 22 autobusów i dwóch elektrycznych lokomotyw dla komunikacji miejskiej w regionie Warszawy. 85,8 mln euro przeznaczone zostało na budowę węzła multimodalnego przy dworcu Łódź Fabryczna. Koszt całej inwestycji to 110,8 mln euro.

Poznań otrzymał 33,2 mln euro z funduszu spójności na odnowienie infrastruktury transportowej w mieście. Inwestycja, realizowana w związku z przygotowaniami do piłkarskich rozgrywek EURO 2012 zakładała modernizacje 5,31 km tras tramwajowych i trolejbusowych, łączących stadion z centrum miasta, stacją kolejową i lotniskiem. KE zaakceptowała tez przekazanie 41,7 mln euro na budowę i rekonstrukcję sieci tramwajowej w Szczecinie.

Inwestycje te zrealizowano w ramach programów na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • commuters, 2015-01-29 11:53:06

    Modernizacja tras trolejbusowych w Poznaniu??? no ale skoro zatwierdziła...