PARTNER PORTALU
  • BGK

KE "klepnęła" dotację do bydgoskiej spalarni

  • PAP    6 marca 2013 - 19:58
KE "klepnęła" dotację do bydgoskiej spalarni

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie w wysokości 78,7 milionów euro na budowę spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia. Warta ponad 130 mln euro inwestycja ma być oddana do użytku w 2015 roku.
Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Spójności i jest przeznaczone na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i dostosowanie jego funkcjonowania do wymogów prawodawstwa unijnego. Zakład będzie obsługiwał 700 tysięcy mieszkańców Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

"Tak właśnie działa unijna polityka regionalna: na korzyść poprawy jakości życia mieszkańców. Zrównoważone i wydajne systemy zarządzania w zakresie środowiska leżą w interesie wszystkich obywateli Polski, a także całej Unii Europejskiej" - podkreślił Johannes Hahn, komisarz ds. polityki regionalnej, cytowany w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej.

Spalarnia powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Ma pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, unieszkodliwiając rocznie około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin.

Dzięki instalacji samorządy objęte projektem spełnią unijne wymagania w zakresie ograniczenia składowania odpadów. Jak wielokrotnie podkreślały władze Bydgoszczy, brak spalarni oznaczałby dla regionu zapłatę ok. 220 mln zł kary za niedostosowanie systemu.

Odpady zostaną wykorzystane do wytwarzania energii. Plany zakładają, że uda się uzyskać około 54 tys. MWh prądu oraz 648 tys. GJ ciepła rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu kilkudziesięciu tysięcy osób.

Spalarnia odpadów będzie się składała z nowej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych z możliwością odzysku energii, recyklingu, instalacji ponownego użycia żużlu (jako końcowego efektu spalania odpadów) oraz kompostowni odpadów biodegradowalnych. W ramach inwestycji powstanie także komunalna stacja przeładunkowa oraz zostaną zakupione pojazdy i kontenery w celu transportu odpadów.

Inwestycja realizowana jest w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską "Infrastruktura i środowisko". Unia Europejska, poprzez Fundusz Spójności, sfinansuje 60 proc. kosztów inwestycji; ok. 38 proc. wynosi preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego regionalnego odpowiednika, a pozostałe środki to wkład własny.

Czytaj też: Rosną koszty bydgoskiej spalarni

Inwestycja dofinansowywana przez UE w Bydgoszczy zaliczana jest do tzw. dużych projektów, których całkowita wartość (łącznie z VAT) przekracza 50 mln euro, dlatego też wymaga odrębnej decyzji Komisji Europejskiej. Pozostałe projekty są zatwierdzane na szczeblu krajowym lub regionalnym. Na lata 2007-2013 w ramach polityki spójności dla Polski przeznaczono łącznie ok. 67 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.