KE nie przewiduje wydłużenia okresu wydawania funduszy UE

Komisja Europejska nie przewiduje możliwości wydłużenia okresu wykorzystania unijnych funduszy z budżetu na lata 2007-2013 - powiedział rzecznik KE ds. polityki regionalnej Jakub Adamowicz. Wydłużenia tego okresu chce grupa państw UE, w tym Polska.
KE nie przewiduje wydłużenia okresu wydawania funduszy UE
Nie będzie wydłużenia okresu wydawania funduszy UE? Fot. pawelkowal.pl

"Nie przewidujemy takiego przedłużenia. Niektóre kraje członkowskie już o to zabiegały, ale te wnioski zostały odrzucone" - powiedział Adamowicz.

Wskazał, że możliwość taką wyklucza decyzja szczytu UE z grudnia 2014 r., która z jednej strony mówi o dążeniu do maksymalnego wykorzystania funduszy z lat 2007-2013, a z drugiej podkreśla, że ma to nastąpić w uzgodnionych ramach czasowych.

Pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej UE mają zostać wykorzystane do końca tego roku

Aby pomóc tym krajom, które nie radzą sobie dobrze z wykorzystaniem unijnych środków Komisja Europejska powołała "grupę zadaniową". Współpracuje ona z ośmioma państwami: Bułgarią, Rumunią, Włochami, Chorwacją, Słowenią, Słowacją, Czechami i Węgrami. Polski wśród tych państw nie ma, bo - jak tłumaczą źródła w KE - dużo lepiej niż inni radziła sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy. Pewne problemy i opóźnienia dotyczyły wykorzystania przez Polskę pieniędzy na kolej - przypominają źródła w Komisji.

Ułatwieniem dla krajów mających trudności z wydawaniem unijnych funduszy ma być też możliwość podzielenia projektów na etapy (ang. phasing), aby dokończyć je już z pieniędzy z nowego budżetu UE.

W poniedziałek polski wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że Polska wraz z innymi krajami członkowskimi chce rozmawiać z KE o wydłużeniu o sześć miesięcy okresu wydawania funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013.

Do tej pory Komisja Europejska zrefundowała Polsce 57,5 mld euro, czyli ok. 85 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013. Do rozliczenia pozostało jeszcze ponad 9 mld euro.

"Działamy razem (z krajami członkowskimi - PAP), by wynegocjować z Komisją Europejską jakieś instrumenty. Oczywiście idealne byłoby wydłużenie okresu. To nie jest nierealne, bo to zależy od woli politycznej na forum unijnym" - powiedział Kwieciński.

Międzynarodowe spotkanie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek w Warszawie. Zaproszono na nie przedstawicieli Bułgarii, Chorwacji, Czech, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch. Polska przedstawiła propozycje mechanizmów na poziomie unijnym, które pozwoliłyby państwom członkowskim dłużej wykorzystać dostępne środki ze starej unijnej perspektywy finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE