PARTNER PORTALU
  • BGK

KE zatwierdziła Regionalny Programy Operacyjny dla Wielkopolski

  • pap    19 grudnia 2014 - 14:53

Komisja Europejska zatwierdziła Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 - poinformował urząd marszałkowski. Podpisanie dokumentu otwiera drogę do uruchomienia w regionie unijnych funduszy. Województwo z UE otrzyma ponad 2,4 mld euro.
Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na rozwój infrastruktury, innowacyjne technologie i walkę z bezrobociem.

Zdaniem marszałka województwa Marka Woźniaka, to doskonała wiadomość. "Jesteśmy w czołówce europejskich i polskich regionów, które uzyskały akceptację dla swoich programów i mogą rozpocząć wdrażanie" - powiedział Woźniak.

Samorząd województwa podkreśla, że z inwestycyjnego punktu widzenia, to najważniejszy dokument dla Wielkopolski.

Czytaj też: Ostatnie unijne dotacje ze "starego" RPO

Urząd szacuje, że pierwszy konkurs na środki z WRPO będzie można ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Aby to się stało, najpierw musi powstać Komitet Monitorujący WRPO - jego zadaniem jest przyjęcie kryteriów wyboru projektów.

Czytaj: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przyjęty

W nowym WRPO na wsparcie przedsiębiorczości, badań i rozwoju oraz transferu innowacji przeznaczonych będzie 467,9 mln euro, na rozwój transportu ok. 414 mln euro, a nakłady na energię, zmierzające do zmniejszenia emisyjności gospodarki regionu wyniosą 353,5 mln euro.

W WRPO zapisano dwa tzw. projekty duże, które zamierza realizować samorząd: Szpital Matki i Dziecka w Poznaniu (koszt ok. 300 mln zł) oraz modernizację linii kolejowej Poznań-Piła.

Głównym celem WRPO 2014+ jest poprawa konkurencyjności i spójności województwa. Jesienią ub. roku wstępny projekt programu został poddany konsultacjom społecznym. Wiosną br. projekt dokumentu został przesłany do Brukseli.

Wielkopolska otrzyma z Unii Europejskiej na WRPO 2014+ łącznie ponad 2,4 mld euro. Ponad 70 proc. tej kwoty będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • okjo, 2014-12-21 10:27:04

    Ponad 70 proc. tej kwoty będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego. Haha wszystko na kredyt, pięknie. Leminżerii to zwisa, w koncu pieniadze lecą z nieba
  • palo, 2014-12-21 10:25:26

    KOlejny region łapami urzędnikow i rekami radnych brnie w pozyczki i bedzie placic dodatkowo za obsluge dlugu. Jakie jest zadluzenietego regionu?