PARTNER PORTALU
  • BGK

KE zgodziła się na dofinansowanie inwestycji kolejowych

  • pap    17 grudnia 2014 - 12:06
KE zgodziła się na dofinansowanie inwestycji kolejowych
fot.mat.prasowe

Ponad 251 mln euro z programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 trafi na modernizację infrastruktury kolejowej w województwach: śląskim, opolskim i kujawsko-pomorskim. Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie unijne dla tych inwestycji.
Na dofinansowanie z pieniędzy UE projektów o wartości powyżej 50 mln euro KE musi wyrazić zgodę.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, KE zatwierdziła wsparcie unijne dla pięciu dużych projektów infrastrukturalnych w trzech województwach. Łączna wartość tych przedsięwzięć to 413,7 mln euro, z czego 251,1 mln euro pochodzi z funduszy UE.

Czytaj: Między Gliwicami i Chorzowem pociągi pojadą 100 km/h

"Projekty mają nie tylko polepszyć dostępność komunikacyjną tych regionów, ale też podnieść ich konkurencyjność i w konsekwencji poprawić jakość życia mieszkańców. Skróci się czas podróży i poprawią warunki podróżowania koleją" - zaznaczył resort.

Pierwszy projekt przewiduje rewitalizację linii kolejowej między Częstochową a miejscowością Fosowskie w woj. opolskim.

Czytaj: W 2015 r. PKP chce wydać 7 unijnych miliardów

"Unowocześnione zostaną m.in. podtorza, rozjazdy, perony, skrzyżowania, przejazdy, urządzenia sygnalizacyjne oraz systemy kontroli i sterowania.W województwie opolskim zostanie zmodernizowany 35-kilometrowy fragment linii kolejowej wraz z wiaduktem między Błotnicą Strzelecką a Opolem Groszowicami. Dzięki temu skróci się czas przejazdu na tym odcinku" - wyjaśnia ministerstwo.

Przedsięwzięcie w województwie kujawsko-pomorskim dotyczy renowacji i modernizacji m.in. obiektów kolejowych, rozjazdów, przejazdów, skrzyżowań oraz wiaduktu.

Inwestycje na Śląsku przewidują remont linii kolejowych na odcinkach Zawiercie - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Jaworzno Szczakowa.

Na projekty kolejowe w programie operacyjnym "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-13 przeznaczono 4,8 mld euro. W przyszłej perspektywie ma to być ponad 10 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.